Hlavní informace

Nový spotřebič

novy-spotrebic

Snadným a finančně velmi výhodným způsobem snižování osobních emisí skleníkových plynů je využívání energeticky efektivních spotřebičů. Úsporné spotřebiče sice mohou být v některých případech o 5-15% dražší než „obyčejné“, vyšší investice se nám však vrátí již za několik let. Určitě se tedy vyplatí.

Orientaci při nákupu usnadní štítkování elektrických přístrojů. Štítek musí podle zákona nést každá automatická pračka, chladnička, mraznička, elektrická trouba, myčka nádobí, elektrický ohřívač vody (bojler nebo průtokový ohřívač) nebo lampa v českých obchodech. Štítek obsahuje údaje o měrné spotřebě elektrické energie i zařazení spotřebiče do jedné z několika kategorií podle energetické náročnosti a některé další ekologické informace (použití freonů atd.). Kategorií je sedm, liší se od sebe barevně a písmeny (A až G). Štítek udává provozní spotřebu energie daného přístroje a podle ní jej zároveň řadí do jedné z kategorií – od nejšetrnější po nejplýtvavější. Zařazení do kategorií vyplývá ze srovnání s ostatními spotřebiči téhož druhu dostupnými na trhu. Lednička o objemu 200 litrů s roční spotřebou 300 kWh bude zařazena do nejšetrnější kategorie (například kategorie „A“ či „zelená“ – záleží na systému), zatímco jiná lednička stejného objemu, ale se spotřebou 900 kWh bude zařazena do nejplýtvavější kategorie (například kategorie „G“ či „červená“).
Označení štítkem musí zajistit výrobce nebo dovozce spotřebiče. Zákon navíc přímo zakazuje nově uvádět na trh nejhorší spotřebiče kategorií E až G.

 

Výběr sporáku

Při porovnání elektrických a plynových sporáků z hlediska spotřeby energie musíme počítat s určitou chybou. Množství plynu spotřebovaného výhradně na vaření se měří obtížně, rovněž není snadné odhadnout účinnost plynových hořáků. Ta je o něco nižší než u elektrických plotýnek. Na druhé straně plynový hořák má výhodu, že ohřívá přímo hrnec. Spokojíme se proto s hrubým odhadem, že přímá spotřeba energie u elektrického a plynového sporáku bývá přibližně rovnocenná. Proto je daleko výhodnější používat plynový: při výrobě elektřiny totiž dochází k obrovským ztrátám (energie z paliva se v uhelné i jaderné elektrárně využije zhruba ze 30 %). Na jednu kilowatthodinu tedy v případě plynu – plynový sporák vyrábí teplo přímo z prvotního paliva – připadají podstatně nižší exhalace oxidu uhličitého.

Nová chladnička

Chladnička bývá většinou spotřebičem s nejvyšší spotřebou elektřiny v celém domě, nepočítáme-li topení a ohřívání vody. Chceme-li ušetřit peníze za elektřinu i přírodu, sáhneme po chladničce s odděleným mrazákem a ledničkou, dvoudvéřové. Významných úspor dosáhneme i pravidelným odmrazováním (moderní chladničky je většinou zajišťují automaticky) a vhodným umístěním v chladné části domu. Do ledničky nedávejte nic teplého: hrnce či jídlo nejprve nechte vychladnout. Chlaďte jen na takovou teplotu, jakou v ledničce skutečně potřebujete – chlazení není nutné (z pohledu konzumace chlazených potravin ani příjemné) nechat nastavené na nejvyšším stupni.

Bojler

Pořizujete-li si nový ohřev vody, dejte přednost plynovému před elektrickému. Elektrický bojler je velmi neefektivní z pohledu spotřeby energií – při výrobě elektřiny v elektrárně se ztrácí zhruba 60% energií. Dalších deset procent mizí při přenosu elektřiny.

Myčka

Rozhodnete-li se pořídit si do domácnosti myčku, patrně víte, že budete muset nakoupit i další nádobí. Myčku se totiž vyplatí zapínat, až když je plná, což může znamenat, že všechny vaše talíře jsou v momentu, kdy vy jeden potřebujete, právě v ní. Při nákupu myčky si opět všímejte energetických štítků. Zjistěte si rovněž, zda lze myčku připojit na přívod teplé vody z vašeho ohřívače, čímž lze ušetřit až polovinu spotřebované energie, ročně řádově stovky až tisíc korun.

Počítač

Při nákupu nového stolního počítače dejte přednost LCD monitoru – spotřebovává výrazně méně elektřiny. Podobně laptop spotřebuje až pětkrát méně elektřiny než stolní počítač. Skončíte-li svou práci na počítači, úplně jej vypněte, včetně monitoru. Není pravda, že jeho vypínáním se krátí životnost počítače, stejně jako není pravda, že spořič obrazovky spoří elektřinu (šetří jen monitor). Podobně jako v případě televize, videa, DVD přehrávače a hifi věže, je nejpohodlnější mít všechna zařízení související s počítačem (tiskárnu, scanner, reproduktory, modem) zapojeny do jedné prodlužovačky s vypínačem – jedním přepnutím je všechny „odstavíte od sítě“.

Více informací sdružení EkoWATT: Energeticky úsporné osvětlení a spotřebiče v domácnosti

Další informace

Očekávané dopady klimatické změny ve městech

Prostředí města je specifické a stejně tak jsou specifické dopady klimatické změna na města.

Fenomén tepelného ostrova města

Během žhavých letních dní absorbují budovy, ulice, náměstí velké množství slunečního záření, které v podobě tepla zpětně vyzařují. Kvůli tomu je ve městě vyšší teplota než v okolní krajině. Problematické bývají obzvláště noci, kdy teplota neklesne natolik, aby se město a tím i jeho obyvatelé mohli ochladit.

Městu neprospívá, pokud je příliš hustě zastavěné. V takovém případě se chladnější vzduch nemůže dostat do centra města, nemůže se vytvořit průvan.

Bleskové povodně

V důsledku vysoké zastavěnosti, zpevnění většiny ploch ve městě a malého podílu zeleně mohou intenzivní srážky způsobit bleskové povodně. Voda nemá možnost se přirozeně vsáknout a kanalizační systém někdy nezvládne její nadměrné množství pojmout.

Nízká vlhkost vzduchu

V porovnání s okolní krajinou jsou města postižena nízkou vlhkostí vzduchu. Příčinou je opět malý podíl vodních ploch a zeleně, která by pomohla město ochlazovat a vzduch zvlhčovat díky odparu.

 

Města budou do budoucna čelit jak častějším povodním, tak vlnám horka a sucha. Přičemž právě sucho a horko jsou považovány za větší problém než povodně.

Především obyvatelé, jejichž zdraví je horkem více ohroženo (staří a nemocní lidé) by měli mít možnost ochlazovat se v klimatizovaných místnostech. Při nové výstavbě ve městě a urbanistickém plánování je zapotřebí myslet na dostatečný podíl zeleně a vybudování vodních prvků. Teplotní rozdíl mezi parkem se stromy a vydlážděným náměstí může být až několik stupňů. Zvýšením podílu zeleně nejen pomůžeme ochlazovat město, ale zvýšíme i množství vody, které se může při prudkých deštích vsáknout do půdy.

Další aktuality

Přednášky pro školy

 • Zelená energie pro Českou republiku

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška vysvětlí technologie, potenciál, důvody, proč využívat obnovitelné zdroje energie i legislativní zakotvení.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Větrná energetika a její možnosti v České republice

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška, která představí stav a možnosti větrné energetiky se zaměřením na Českou republiku.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Slunce – energie budoucnosti

  Délka trvání: 60 až 90 minut

  Přednáška o využití obnovitelných zdrojů energie. Začíná od globální klimatické změny, přes energii z biomasy, vodní a větrnou, podrobně představí možnosti využití sluneční energie (prvky slunečních systémů na ohřev, jejich dimenzování, možnosti umístění, energetické zisky ...). Rady, jak solární systém získat včetně možnosti ekonomické podpory.

  Číst dál...

Jak chránit ovzduší a klima současně