Hlavní informace

Globální podnebí u vás doma

Skoro nikdo si neumí představit svůj běžný život bez dodávek energie. K zajištění základních životních potřeb – vaření, provozu ledničky, topení, mytí, praní – potřebujeme energii různých druhů a případný výpadek dodávky znamená vždy velkou nepříjemnost. Využíváme ji ovšem také ve svém volném čase, od sledování televize po kutilskou práci v domácí dílně. Většina energie se vyrábí z fosilních paliv, což znamená exhalace skleníkových plynů. Domácnosti se na české spotřebě energie podílejí více než jednou čtvrtinou.

Na každého z nás každoročně připadá více než 9 tun exhalací oxidu uhličitého. Podíl domácností – bez započtení osobních aut – činí nezanedbatelnou jednu tunu na obyvatele a rok.

Každý může i snadnými a levnými kroky doslova srazit svůj domácí příspěvek ke globálním změnám podnebí až o desítky procent. V mnoha domácnostech nebude problém snížit svůj příspěvek k exhalacím třeba o 30 procent. Pokud jezdíte autem, můžete ušetřit ještě daleko více. Níže najdete praktické rady, jimiž můžete přispět svým dílem k odvrácení problému, který není jenom v rukou politiků a průmyslníků.


Konkrétní spotřeba energie v různých domácnostech se pochopitelně liší. Záleží především na počtu osob, životním stylu a spotřebičích, kterými je byt nebo dům vybaven. Pětičlenná rodina má samozřejmě vyšší nároky než osaměle žijící člověk. Rozložení spotřeby energie na jednotlivé činnosti však bývá většinou velmi podobné: jak je na tom průměrná česká domácnost, uvádí graf.

Graf: Rozložení spotřeby energie v našich domácnostech.

graf.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdroj: Teplárenské sdružení

V dalších sekcích najdete informace, chcete-li snížit svůj podíl na klimatických změnách a ušetřit zároveň peníze za energie. V každé části navrhujeme několik konkrétních doporučení, která můžete ke snížení své spotřeby energie podniknout. Dozvíte se, jak ušetřit ve své domácnosti bez větších investic či naopak při provádění technicky a finančně náročnějších opatření . Najdete zde i několik rad, chystáte-li se koupit nový spotřebič , či plánujete stavbu nového domu .

 

Zdroj Hnutí DUHA: publikace Jak neohřívat zeměkouli zde

Další informace

Očekávané dopady klimatické změny ve městech

Prostředí města je specifické a stejně tak jsou specifické dopady klimatické změna na města.

Fenomén tepelného ostrova města

Během žhavých letních dní absorbují budovy, ulice, náměstí velké množství slunečního záření, které v podobě tepla zpětně vyzařují. Kvůli tomu je ve městě vyšší teplota než v okolní krajině. Problematické bývají obzvláště noci, kdy teplota neklesne natolik, aby se město a tím i jeho obyvatelé mohli ochladit.

Městu neprospívá, pokud je příliš hustě zastavěné. V takovém případě se chladnější vzduch nemůže dostat do centra města, nemůže se vytvořit průvan.

Bleskové povodně

V důsledku vysoké zastavěnosti, zpevnění většiny ploch ve městě a malého podílu zeleně mohou intenzivní srážky způsobit bleskové povodně. Voda nemá možnost se přirozeně vsáknout a kanalizační systém někdy nezvládne její nadměrné množství pojmout.

Nízká vlhkost vzduchu

V porovnání s okolní krajinou jsou města postižena nízkou vlhkostí vzduchu. Příčinou je opět malý podíl vodních ploch a zeleně, která by pomohla město ochlazovat a vzduch zvlhčovat díky odparu.

 

Města budou do budoucna čelit jak častějším povodním, tak vlnám horka a sucha. Přičemž právě sucho a horko jsou považovány za větší problém než povodně.

Především obyvatelé, jejichž zdraví je horkem více ohroženo (staří a nemocní lidé) by měli mít možnost ochlazovat se v klimatizovaných místnostech. Při nové výstavbě ve městě a urbanistickém plánování je zapotřebí myslet na dostatečný podíl zeleně a vybudování vodních prvků. Teplotní rozdíl mezi parkem se stromy a vydlážděným náměstí může být až několik stupňů. Zvýšením podílu zeleně nejen pomůžeme ochlazovat město, ale zvýšíme i množství vody, které se může při prudkých deštích vsáknout do půdy.

Další aktuality

Přednášky pro školy

 • Zelená energie pro Českou republiku

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška vysvětlí technologie, potenciál, důvody, proč využívat obnovitelné zdroje energie i legislativní zakotvení.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Větrná energetika a její možnosti v České republice

  Délka trvání: 45 až 60 minut

  Přednáška, která představí stav a možnosti větrné energetiky se zaměřením na Českou republiku.
  Kontakt: Edvard Sequens, edvard.sequens(zavinac)calla.cz, tel: 384 971 930.

  Číst dál...

 • Slunce – energie budoucnosti

  Délka trvání: 60 až 90 minut

  Přednáška o využití obnovitelných zdrojů energie. Začíná od globální klimatické změny, přes energii z biomasy, vodní a větrnou, podrobně představí možnosti využití sluneční energie (prvky slunečních systémů na ohřev, jejich dimenzování, možnosti umístění, energetické zisky ...). Rady, jak solární systém získat včetně možnosti ekonomické podpory.

  Číst dál...

Jak chránit ovzduší a klima současně