Hlavní informace

Hodina Země i letos ponoří ČR do tmy
23. 3. 2015

Tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica a Klimatické koalice.

 

Hodina Země (Earth Hour) je největším celosvětovým happeningem. V sobotu 28. března již po deváté zhasnou obce, kulturní památky, podniky, domácnosti i jednotlivci po celém světě na hodinu své osvětlení. To vše ve snaze upozornit na snahu o lepší ochranu životního prostředí a probíhající globální změny klimatu.

Mezi 20:30 a 21:30 místního času se tak ponoří do tmy přes 7000 měst ve 162 zemích planety. Akce se každoročně účastní nejznámější kulturní památky světa jako například Eiffelova věž v Paříži, londýnský Big Ben nebo Opera v Sydney. V ČR se k happeningu připojí například Ústí nad Labem, Kolín, Kutná Hora nebo Praha. Seznam všech zapojených obcí je k dispozici zde.

V roce 2015 se happening nově koná pod heslem "Zhasínáme fosilní energetiku“ ve snaze upozornit na to, že na změně klimatu se podílí především spalování fosilních paliv.

Nejde jen o to energií šetřit, ale i využívat vhodné, dlouhodobě udržitelné zdroje. Je paradoxní, že v situaci, kdy vědci říkají, že emise skleníkových plynů musí postupně klesnou k nule, zvažuje Česko prolomení těžebních limitů. Letošní Hodina Země má tak mimojiné vzkázat politikům, že zastaralou špinavou energetiku již nechceme.“ Uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka kampaně.

V rámci kampaně mají lidé možnost s pomocí fotovzkazů vyzvat politiky, aby zajistily přechod Česka od zastaralé energetiky k čistým obnovitelným zdrojům.

„Je to na každém z nás, každý může zhasnout, každý může šetřit energii, třeba tím, že nebude přetápět, každý si může najít dodavatele elektřiny z obnovitelných zdrojů.“ Řekla Yvonna Gailly, ředitelka Ekologického institutu Veronica.

 

Hodinu Země ve světovém měřítku pořádá Světový fond na ochranu přírody (WWF), v České republice pak Centrum pro dopravu a energetiku, Ekologický institut Veronica a Klimatická koalice.  

Kontakty:

Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatická koalice, Centrum pro dopravu a energetiku,  barbora.urbanova@ecn.cz, 605 276 909

Yvonna Gailly, ředitelka, Ekologický institut Veronica, yvonna.gailly@veronica.cz, 777 323 792

Více informací:
www.hodinazeme.cz

www.facebook.com/hodinazeme

#hodinazeme

PDF k dispozici zde.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C