Hlavní informace

Ministři EU schválili nedostatečný příspěvek EU ke globální klimatické dohodě

Společná tisková zpráva Klimatické koalice, CARE ČR, Centra pro dopravu a energetiku, Ekologického institutu Veronica, Glopolis, Greenpeace ČR a Přátel přírody

Dnes schválili ministři životního prostředí členských zemí EU, jak velké snížení emisí Unie nabídne do připravované globální dohody o ochraně klimatu (1). Redukce exhalací však není dostatečná pro omezení globálního oteplení pod 2 °C.

Do konce března by měly zveřejnit své národní příspěvky ke globální klimatické dohodě i ostatní státy světa (jedná se o tzv. Intended Nationally Determined Contributions, INDC). Evropské státy, jež jsou za klimatickou změnu historicky zodpovědné, by měly jít příkladem a motivovat ostatní k přijetí účinné dohody.

EU dnes zopakovala závazek snížit emise skleníkových plynů o minimálně 40 % do roku 2030.  Ten však není konzistentní s férovým podílem EU na globálním úsilí o omezení nárůstu globální teploty pod 2 °C – tím by dle řady vědeckých studií bylo snížení o alespoň 55 % (2).

Chybí také nabídka razantnějšího snížení emisí ze strany EU v případě, že ostatní státy světa nabídnou ambicióznější omezení znečištění, a plán, jak bude EU finančně podporovat chudé země postižené dopady změny klimatu.

CITACE:

Evropská unie zopakovala svůj obecný závazek z loňského roku. Bohužel však nevyjasnila sporné oblasti jako započítávání emisí ze změn ve využití půdy a lesnictví nebo rychlost navýšení finanční pomoci chudým zemím, které se nejvíce potýkají s dopady klimatické změny. Rovněž chybí zmínka o potřebě postupně ukončit využívání fosilních paliv.“ Uvedla Barbora Urbanová, koordinátorka Klimatické koalice.

„Co nejrychleji snížit emise je i naším životním zájmem, nejen kvůli hrozícím povodním a suchům u nás, ale i kvůli statisícům budoucích uprchlíků, které k nám vyžene stoupání hladin oceánů či války o vodní zdroje. V globálním kapitalismu si konkurenceschopnost zachováme, jen pokud razantně snížíme přebujelou materiálovou, energetickou a dopravní náročnost výroby i spotřeby – ušetřená energie nám tedy pomůže i ekonomicky“, míní Miroslav Prokeš ze spolku Přátelé přírody.

KONTAKTY:

Barbora Urbanová, Klimatická koalice, barbora.urbanova@ecn.cz, 605 276 909

Jan Kejzlar, ředitel CARE Česká republika, jan.kejzlar@care.cz, 739 324 019

Miroslav Prokeš, Přátelé přírody, info@pratele-prirody.cz, 603438822

Šárka Pechová, Greenpeace ČR, sarka.pechova@greenpeace.org,  603 443 140

 

POZNÁMKY:

(1)   http://www4.unfccc.int/submissions/INDC/Published%20Documents/Latvia/1/LV-03-06-EU%20INDC.pdf

(2)   http://www.zmenaklimatu.cz/images/spolecna_pozice_KliK_cile2030_FINAL.pdf

 

Ke stažení v pdf.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C