Hlavní informace

Bush nabízí horké klima a novou studenou válku

Amerického prezidenta G.W.Bushe, který přiletěl do Prahy lobovat za umístění radaru na našem území, přivítali dnes ráno aktivisté Greenpeace z několika evropských zemí. Na Vltavu poblíž Karlova mostu vypluly nafukovací čluny Greenpeace, mezi nimiž aktivisté rozvinuli transparent s heslem „WARM CLIMATE & COLD WAR?!“. Současně se nad řekou objevil héliový balón ve tvaru radaru s jasným sdělením „72% SAY NO RADAR.“ Další aktivity jsou plánovány na pozdější hodinu. Greenpeace chce důrazně připomenout, že dosluhující americká administrativa blokuje mezinárodní snahy o zmírnění dopadu klimatickým změn a zároveň se veřejnosti snaží namluvit, že prvořadou bezpečnostní hrozbou jsou pro ni neexistující iránské mezikontinentální rakety s neexistující jadernou hlavicí.
Naši vládní představitelé toto vidění světa s Georgem Bushem očividně sdílejí a nabízejí naše území pro umístění prvků americké protiraketové obrany. Ta má podle oficiální Národní bezpečnostní strategie USA ještě více uvolnit ruce Spojeným státům pro preventivní údery v zahraničí. Systém je však stále značně nespolehlivý a o jeho účelnosti panují značné pochybnosti i v samotných Spojených státech. Například bývalý poradce prezidenta Clintona i Bushe a expert Centra pro obranné informace (CDI), Philip E. Coyle, sdělil české kanceláři Greenpeace, že by ČR měla následovat kanadského příkladu a nepodílet se na budování nespolehlivého a drahého zařízení, které destabilizuje systém mezinárodní bezpečnosti a uzavírá cestu k řešení problémů kreativní diplomacií. Již dnes přitom pozorujeme vzrůstající napětí mezi velmocemi a návrat studenoválečné rétoriky. Greenpeace má za to, že v této atmosféře vzájemného podezírání bude jen těžko možné hledat dohodu o společném řešení skutečně naléhavých problémů, mezi něž bezesporu patří změna klimatu.

Bushova administrativa však soustavně napadá politiku Evropské unie právě v oblasti ochrany klimatu a blokuje snahy evropských zemí a Japonska přijmout účinná opatření na globální úrovni. Nejnověji se tato skutečnost potvrdila minulý týden. Německo připravilo pro summit  skupiny G8 v Heiligendammu, na který prezident Bush míří z Prahy, závěrečné komuniké, ve kterém navrhuje přijmout společná opatření ke zmírnění klimatických změn. Agentura Reuters obdržela 25. května americký komentář k tomuto komuniké, ve kterém se objevuje příkrý nesouhlas se samotným jazykem dokumentu, který je právě v otázce klimatu pro americkou vládu až příliš konkrétní.[1]      

Američané v původním textu přeškrtali poznámky o vlivu klimatických změn na mezinárodní bezpečnost a  o potřebě uzavřít v roce 2009 smlouvu navazující na Kjótský protokol. Odstranili rovněž všechny zmínky o varovných závěrech poslední zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC).[2] Prezident Bush se minulý týden snažil tento svůj obstrukční přístup zakrýt tím, že zveřejnil svůj vlastní návrh na řešení klimatických změn. Jako obvykle se však vyhnul jakýmkoliv konkrétním závazkům a navíc se pokusil převést celý proces snižování emisí mimo kontrolu OSN. Al Gore a někteří odborníci označili Bushovo jednání za zdržovací taktiku a za snahu „překonat“ Kjótský protokol jeho faktickým zničením.

„Americké komentáře k německému návrhu jen dokládají, jaká propast zeje mezi USA na jedné straně a Evropou a Japonskem na straně druhé,“ říká Jiří Tutter, výkonný ředitel Greenpeace ČR. „Probíhá spor o to, co je nejvýznamnější bezpečnostní hrozbou současnosti: Zda stále šířeji pojímaná „válka proti terorismu“, jejíž součástí se má stát i plánovaná radiolokační základna na našem území, nebo změny klimatu.

„Greenpeace je pro racionální debatu o bezpečnostních rizicích ,nikoli pro cenzuru vědeckých argumentů ze strany amerického prezidenta a jeho lidí.  S ochranou klimatu musíme začít co nejdříve. Pokud místo toho začneme závody ve zbrojení, hrozí nám nemalé environmentální i ekonomické škody. Právě na to jsme dnes přišli  upozornit prezidenta Bushe i českou veřejnost,“  dodal Tutter.

Další informace:

Jan Rovenský, vedoucí klimatické kampaně Greenpeace
tel.: 723 623 238
e-mail: jan.rovensky@cz.greenpeace.org

Poznámky pro editory:
[1] Zpráva Reuters:
http://www.reuters.com/article/environmentNews/idUSL2551831220070525

 [2] Zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu (IPCC):
http://www.ipcc.ch/

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C