Hlavní informace

Vědci rozbili ústřední tezi prezidentova filmu

Nová vědecká studie [1] rozbila ústřední argument kontroverzního filmu, jenž polemizuje s výsledky klimatologických výzkumů a který nedávno prezentoval prezident Václav Klaus. Statistické propočty totiž ukázaly, že sluneční záření, jež podle snímku má být hlavní příčinou dosavadního oteplování, ve skutečnosti vykazuje přesně opačný trend.


Podle klimatologických propočtů „[v]ětšina pozorovaného nárůstu průměrných globálních teplot“ v posledním půlstoletí je velmi pravděpodobně způsobena „nárůstem koncentrací antropogenních skleníkových plynů“ [2]. Ale sporný pořad The Great Global Warming Swindle, který prezident propaguje [3], našel jiný důvod. Současné oteplování přisuzuje silnějšímu slunečnímu záření.

Experti z britské Rutherford Appletonovy laboratoře a Fyzikálně–meteorologické observatoře ve švýcarském Davosu tento argument prověřovali podle statistik. Dívali se přitom na tři faktory, které by se na globálním podnebí mohly projevovat: celkové sluneční záření, ultrafialové záření a kosmické záření, které ovlivňuje vznik mraků. Srovnali jejich vývoj během posledních dvaceti let s globálními teplotami ve stejném období.

Zjistili přitom, že všechny tři faktory vykazují přesně opačný trend, než by musely, pokud by kterýkoli z nich měl být příčinou oteplování. Teplota v posledních dvaceti letech roste – ale slunečního záření ubývá.

Studie přitom podotýká, že Slunce mělo důležitý vliv na výkyvy klimatu v minulosti. Mohlo se i významně podepsat na změnách teplot v první polovině 20. století. Ale nemůže být příčinou rapidního oteplování v posledních dvaceti letech – právě naopak. Autoři své výsledky shrnují: „Všechny trendy, kterými by se Slunce mohlo podepisovat na zemském klimatu, měly opačný směr, než by bylo potřebné, aby mohly vysvětlovat pozorovaný růst průměrné globální teploty.“

Síla, s jakou sluneční záření ovlivňuje takzvané radiační působení na zemské podnebí, je známa. Podle propočtů jde o zhruba třináctkrát menší hodnotu, než jakou působí exhalace skleníkových plynů [4].

Vojtěch Kotecký z Hnutí DUHA řekl:
„Práce ve skutečnosti nepřináší nic dramaticky nového. Že solární trendy neodpovídají vývoji teploty, takže nemohou být příčinou oteplování, se mezi odborníky ví už delší dobu. Ale Lockwoodova a Frölichova studie nabízí přehlednou, kompletní statistickou analýzu všech faktorů, které by mohly hrát roli. Statistická data se se sluneční teorií prezidentova filmu totálně rozcházejí. Takže tahle možnost evidentně neplatí."

Poznámky:

[1] Lockwood, M., a Fröhlich, C. (2007): Recent oppositely directed trends in solar climate forcings and the global mean surface air temperature, Proceedings of the Royal Society A: http://publishing.royalsoc.ac.uk/media/proceedings_a/rspa20071880.pdf

[2] Čtvrtá hodnotící zpráva Mezivládního panelu pro změny klimatu: Shrnutí pro politické představitele, str. 10: www.mzp.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPOBFKW197M/$FILE/1Fyzik_zaklady_posledn%C3%AD_korekce_180607.pdf

[3] Více o filmu: www.hnutiduha.cz/index.php?cat=zpravy&id=516

[4] IPCC, str. 4: www.mzp.cz/AIS/web-pub.nsf/$pid/MZPOBFKW197M/$FILE/1Fyzik_zaklady_posledn%C3%AD_korekce_180607.pdf

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C