Hlavní informace

Tiskové zprávy

navrh-klimatickeho-zakona-je-dobry-ale-nepomuze-rychlemu-snizovani-emisi

Návrh Klimatického zákona je dobrý, ale...

Praha, Brusel, 4. březen 2020 - Návrh Klimatického zákona EU zavazuje členské státy k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Bez zvýšení klimatického cíle pro rok 2030 však nepomůže rychlému snižování emisí v nejklíčovějším období. 

Číst dál...

Pracovní pozice: Koordinátor/ka Klimatické...

Klimatická koalice, platforma neziskových organizací, rozšiřuje svůj tým a hledá koordinátora/ku, která bude tvořit úzce spolupracující tým společně s koordinátorkou komunikace. 

Úkolem koordinátora/ky bude především zajistit:

 • koordinaci koalice a komunikaci s její Radou
 • spolupráci koalice se širším klimatickým hnutím na lokální, národní, evropské úrovni (networking, aktivní hledání možností spolupráce, vzájemná podpora, vytváření přehledu o dění v hnutí)
 • spolupráci a komunikaci koalice s vědci a dalšími odborníky s cílem prosazování potřebné klimatické politiky 
 • vyhledávat příležitosti pro financování činnosti Klimatické koalice a podílení se na jejich využití
 • prosazování a kontrolu klimatické politiky na národní a mezinárodní úrovni
 • vytváření společných pozic koalice k aktuálním tématům
 • pořádání veřejných akcí a spolupráci koalice na dalších projektech

Požadavky:

 • orientace v agendě ochrany klimatu a aktérech na lokální/národní/evropské/globální úrovni
 • schopnost propojovat a koordinovat skupinu organizací 
 • organizační schopnosti včetně schopnosti přípravy veřejných akcí
 • pečlivost a systematičnost
 • schopnost veřejného vystupování
 • komunikativní znalost AJ (ústně, písemně)

Výhodou:

 • zkušenosti s fundraisingem
 • zkušenost s prací v neziskových nevládních organizacích

Nabízíme vám:

 • práci, která má smysl v rozsahu cca 0,6 - 0,7 úvazku  
 • značnou svobodu rozhodování o časové organizaci Vaší práce a možnost práce z domova
 • zkušenost s prací v zavedené neziskové organizaci sídlící v Praze
 • Hrubou mzdu 34 - 38 tis. Kč při přepočtu na plný úvazek a v závislosti na množství pracovních zkušeností a specifických znalostí 

Zájemkyně a zájemci o tuto pozici mohou poslat svůj životopis a motivační dopis (obojí v angličtině) na adresu michaela.pixova@ecn.cz a to nejpozději do 12. 3. 2020. 

Osobní rozhovory proběhnou krátce po uplynutí této lhůty. Očekávaný nástup na pozici je duben 2020.

Číst dál...

novy-financni-nastroj-pro-spravedlivou-transformaci-by-mel-byt-doprovazen-odklonem-od-uhli
15. 1. 2020

Nový finanční nástroj pro spravedlivou...

Evropská komise dnes zveřejnila návrh nového finančního nástroje (Just Transition Mechanism – Mechanismus pro spravedlivou transformaci), který bude v rámci Zelené dohody pro Evropu fungovat jako dotační program pro investiční potřeby evropských regionů během přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Finance mají podpořit energetickou transformaci a motivovat k zásadnímu snižování emisí v horizontu nejbližších let.  


Navrhovaný mechanismus spravedlivé transformace je součástí Investičního plánu pro udržitelnou Evropu, s jehož pomocí Zelená dohoda pro Evropu finančně podpoří ty regiony EU, jejichž ekonomiky jsou na fosilních palivech nejvíce závislé. Na tyto dotace, bude celkově vyhrazeno 100 miliard eur a bude možné jimi financovat např. projekty na rekvalifikaci pracovníků uhelného průmyslu, zvyšování energetické účinnosti, nebo jiné nízkouhlíkové investice. 

Posílením finanční podpory na sociálně citlivý přechod regionů k čisté energii podmiňovaly některé členské státy svou ochotu souhlasit s navýšením klimatických cílů EU pro rok 2030. Evropská komise i Evropský parlament uvažují o navýšení schváleného závazku ke snížení emisí skleníkových plynů o 10 až 15 % (tedy ze 40 na 50 až 55 % oproti r. 1990). Rychlejší tempo snižování emisí je v souladu s požadavkem Pařížské dohody a v průběhu tohoto roku by se k němu měly zavázat všechny státy. Klíčový bude summit čelních představitelů EU a Číny letos v září, na němž by oba významní hráči měli oznámit své ambice a motivovat k přísnější klimatické politice ostatní. Ambicióznější plány v ochraně klimatu mají na základě Pařížské dohody předložit všechny státy nejpozději během klimatického summitu OSN, který bude v listopadu v Glasgow.

Členské státy by měly připravit regionální plány pro spravedlivou transformaci s výhledem do roku 2030, které by měly být v souladu s Národními energeticko-klimatickými plány.  Závazky a plány na využívání evropských dotací budou muset příjemci finanční pomoci odevzdat tento rok. Důraz by přitom měl být kladen především na investice do aktivit, které jsou skutečnými dlouhodobými alternativami, jako jsou obnovitelné zdroje nebo energetická účinnost.

Zároveň však existují obavy, že kritéria udělování finanční podpory nejsou konzistentní s cílem dosáhnout klimatické neutrality, neboť neobsahují požadavek na vyloučení investic do fosilních paliv, zejména plynu, a nevedou k odpovědnosti hlavní znečišťovatele, kterým bude možné udělovat kompenzace za předčasné uzavírání uhelných zdrojů.  

Návrh Evropské komise je předložen v době blížícího se závěru jednání o novém dlouhodobém rozpočtu EU. Vedle navrhované podpory na spravedlivou transformaci může i rozpočet EU zajistit rychlé snižování emisí, pokud by z financování vyloučil fosilní byznys a věnoval 40 % na boj se změnou klimatu. Zejména Politika soudržnosti pak má v rámci rozpočtu EU určeného pro regionální rozvoj velký potenciál vybavit nejvíce znečištěné regiony čistou infrastrukturou.

Michaela Pixová, koordinátorka Klimatické koalice, řekla: „Česko patří v Evropské unii k zemím, které si neustále stěžují, že mají oproti starším členským zemím méně peněz a že je pro ně přechod na udržitelnou energetiku příliš drahý. Tuto výmluvu čeští politici při svém zdůvodňování nedostatečného boje se změnou klimatu už jednoduše nebudou mít. Těžko naopak budou zdůvodňovat případnou neochotu využívat nabídnuté pomoci pro takové regiony, jako je Karlovarský či Ústecký kraj, na které neudržitelnost současné ekonomiky a energetiky dopadá nejvíce. Zničené životní prostředí i sociální a ekonomické problémy, to všechno se v těchto krajích díky novému dotačnímu programu může v rámci několika málo let stát minulostí.“

Zuzana Vondrová, koordinátorka z Centra pro dopravu a energetiku, řekla: „Zřízení mechanismu spravedlivého přechodu je vítaným signálem, že EU bere své závazky ke snižování emisí vážně a zároveň myslí na nejslabší regiony, které postihne konec uhlí nejvíce. Kritéria pro čerpání však musí být jasně definovaná a konzistentní s cíli klimatické neutrality. Spravedlivá transformace a budování nezávislosti na fosilním průmyslu u nás přitom mohou nastat pouze za předpokladu, že bude konečně stanoveno datum odklonu od uhlí.”

Kontakty pro média:

Michaela Pixová, michaela.pixova@ecn.cz, +420 777 145 003 (aktuálně mimo EU)
Zuzana Vondrová, zuzana.vondrova@ecn.cz

Číst dál...

evropska-unie-bude-do-roku-2050-uhlikove-neutralni-andrej-babis-tentokrat-zasadni-dohodu-na-ochranu-klimatu-podporil

Evropská unie bude do roku 2050 uhlíkově...

Napínavé vyjednávání Evropské rady, které skončilo až po jedné hodině v noci z čtvrtka na pátek, skončilo dohodou 27 členských států EU na cíli dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050. Dohodu na tomto cíli nakonec podpořilo i Česko, které jí dosud blokovalo. Premiér Andrej Babiš stejným postupem vyhrožoval i tentokrát, nakonec však svůj postoj změnil. Jediný, kdo se k cíli nepřihlásil, je zatím Polsko. To se celou dobu pokoušelo vyjednávat posunutí cíle na rok 2070. Dohodu Evropské unie však nakonec nevetovalo a pro zatím získalo pouze výjimku, o které bude Evropská rada znovu jednat v červnu 2020.

Číst dál...

potopi-babis-zasadni-dohodu-na-ochranu-klimatu-zablokovanim-hrozi-jako-jediny-politik-z-cele-eu

Potopí Babiš zásadní dohodu na ochranu...

12. prosince 2019 Na summitu Evropské rady, který proběhne ve čtvrtek a v pátek, se premiér Andrej Babiš podle vlastních slov [1] chystá zablokovat cíl klimatické neutrality EU. Návrh, který počítá s tím, že by EU do roku 2050 neměla vypouštět více emisí skleníkových plynů, než dokáže pohltit, v současné době nahlas kritizuje pouze Česko, které hrozí jeho zablokováním.

Číst dál...

obcanska-spolecnost-v-cesku-polsku-a-madarsku-vyzyvaji-sve-premiery-aby-podporili-cil-eu-dosahnout-klimaticke-neutrality-do-roku-2050

Občanská společnost v Česku, Polsku a Maďarsku...

Premiéři Česka, Polska a Maďarska mají v zájmu zdraví a bezpečnosti občanů svých zemí povinnost během nejbližšího jednání Evropské rady podpořit cíl Evropské unie dosáhnout klimatické neutrality do roku 2050. Středo- a východoevropské nevládní organizace vyzývají náš region k společnému přijetí nutných kroků směrem k bezemisní ekonomice a k dosažení dalších výhod vyplývajících z mezinárodní spolupráce.

Číst dál...

klimaticka-koalice-prijima-vyzvu-andreje-babise-k-diskuzi

Klimatická koalice přijímá výzvu...

2. 12. 2019 Klimatická koalice přijímá nabídku premiéra Andreje Babiše k diskusi o české klimatické politice. S premiérem a odpovědnými resortními ministry jsou její zástupkyně a zástupci připraveni jednat, cílem však musí být dostat českou ekonomiku a energetiku do souladu s Pařížskou dohodou o omezení emisí skleníkových plynů.

Číst dál...

klimaticka-koalice-osn-evropsky-parlament-ekologicke-organizace-a-silici-hlas-verejnosti-vyzyvaji-politiky-k-rychlejsimu-snizovani-emisi-sklenikovych-plynu-v-pondeli-zacne-vyrocni-konference-osn-o-zmene-klimatu-v-madridu

Klimatická koalice: OSN, Evropský parlament,...

O krocích nutných k dosažení nízkouhlíkové ekonomiky a k odvrácení klimatického rozvratu ohrožujícího bezpečný život na Zemi budou politické špičky jednat na konferenci COP25, která se koná v Madridu ve dnech 2. – 13. prosince. Jednat se bude také o pravidlech pro mezinárodní obchodování s emisemi, která se nepodařilo dohodnout na loňském summitu v polských Katovicích. Dalším tématem konference je nástroj pro odškodnění ztrát a škod, s nimiž se musejí vyrovnávat nejchudší země vlivem dopadů změny klimatu.[i]

Číst dál...

nova-zprava-klimatologu-oceany-v-krizi-roztavani-ledovcu-a-zvysovani-morske-hladiny2

Nová zpráva klimatologů: oceány v krizi,...

Dnes vydaná speciální zpráva Mezivládního panelu pro klimatickou změnu (IPCC) o oceánech a kryosféře (zamrzlých oblastech) ukazuje, jak ničivé jsou již nyní klimatické změny v našich oceánech a jak kvůli oteplování mizí plochy pokryté ledem. Vědecký report podtrhuje nutnost zvýšit úsilí všech vlád světa při řešení klimatické krize a ochrany oceánů. 

 

Číst dál...

premier-jel-na-klimaticky-summit-s-prazdnyma-rukama-prostor-dostaly-jen-inspirativni-staty

Premiér jel na klimatický summit s...

Tisková zpráva Klimatické koalice, Greenpeace ČR, FoRS, CDE a Hnutí DUHA  

Praha/New York - 24. září 2019: Klimatický summit, který v noci na dnešek skončil v americkém New Yorku, ukázal, že Evropská unie zatím není schopna přijmout roli světového klimatického lídra a zavázat se k ambicióznímu plánu na dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050, přestože drtivá většina členských zemí o něj usiluje. Jednou z členských zemí, které tuto vizi stále blokují, je vedle Polska, Maďarska a Estonska i Česko. 

Číst dál...

Další informace

Další aktuality