Hlavní informace

Pařížská konference

jak-ovlivni-parizska-dohoda-ceskou-politiku5

Jak ovlivní pařížská dohoda českou politiku?

V sídle OSN v New Yorku podepsaly 22. dubna 2016 zástupci 175 zemí novu klimatickou dohodu dojednanou v závěru loňského roku v Paříži. Jak ale nová dohoda ovlivní klimatickou a energetickou politiku České republiky? Na to alespoň částečně odpovídá leták Jak ovlivní pařížská dohoda českou politiku? vydaný Klimatickou koalicí.

 

Číst dál...

BLOG: Paříž 2015. Ochranu klimatu dostanou za...

Pařížský text se sice stále hemží proslulými hranatými závorkami, které označují možné návrhy o kterých se ještě vyjednavači musí domluvit, nicméně jedno začíná být jasné. Bez ohledu na konečné znění textu, pařížská dohoda posouvá nejdůležitější povinnosti spojené se snižováním emisí na rozhodnutí jednotlivých států. V tom by měl být hlavní rozdíl od současného systému Kjótského protokolu. Důvodem je obava z krachu, ke kterému dospěla jednání v Kodani.

Číst dál...

BLOG: Paříž 2015, Den devátý

Paříž – Devátý den na pařížské konferenci začíná rozbřeskem, stejně jako včera. Ve Francii je již viditelný drobný posun v čase, rozednívá se zde o poznání později než v Čechách. Přesto ale i za tmy míří na zasedání stovky zástupců zemí, vědců, politiků a také nevládních organizací. Právě ty byly v úterý v Paříži výrazně vidět, díky akci před zdejší atrakcí číslo jedna pro fotografie – zmenšenou verzí Eiffelovy věže.

Číst dál...

Záchrana klimatu je stále ve hře. Vyjednavači v...

Společná tisková zpráva Centra pro dopravu a energetiku, Greenpeace ČR a Klimatické koalice

Číst dál...

BLOG: Paříž 2015, Den osmý

Na konci prvního týden vyjednávání nové klimatické dohody skončila jednání patem. Nepodařilo se vytvořit návrh silné dohody, která by přinesla jasné cíle na snížení emisí skleníkových plynů tak, aby se podařilo udržet oteplení alespoň pod dva stupně Celsia. Stejně tak nevznikla jasná dohoda o financích pro rozvojové země. „Svět očekává víc, než jen polovičatá řešení,“ pokáral vyjednavače v pondělí v Paříži generální tajemník OSN Pan Ki-Mun.

Číst dál...

Ministr Richard Brabec v Paříži: Budeme zavádět...

Společný komentář organizací Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA, Glopolis a Klimatická koalice.

Číst dál...

První týden v Paříži - projevy...

Shrnutí první poloviny summitu:

Světoví státníci vidí změnu klimatu jako jednu z největších výzev současné doby, nicméně ministři budou muset ve zbývajících dnech vyřešit ještě spoustu sporných otázek (kritéria pro rozdělení povinností jednotlivým státům, dlouhodobý cíl smlouvy, poskytování financí na ochranu klimatu a adaptace po roce 2020, mechanismus pro přezkum závazků), ale ve srovnání se summitem v Kodani jsme o dost dál a jednání zatím vesměs probíhají v konstruktivní atmosféře.

Číst dál...

Další informace

Další aktuality