O Klimatické koalici
![]() |
Klimatická koalice je platformou českých nestátních neziskových organizací, které se zabývají zejména ochranou životního prostředí, rozvojovou spoluprací a humanitární pomocí. Klimatická koalice vznikla v roce 2007 se snahou vyvolat a vést veřejnou diskusi o změně klimatu, o možnostech jejího zmírňování a o dopadech klimatické změny zejména v rozvojových zemích. |
- zvýšit v České republice povědomí o změně klimatu jako o vážném problému, který ovlivní zejména budoucí generace lidí v České republice a na celém světě;
- podporovat to, aby se snižování lidského vlivu na klima stalo jedním z hlavních principů v rozhodování domácností, firem, obcí i státu;
- prosazovat, aby Česká republika snížila objem vypouštěných skleníkových plynů o množství, které umožní udržet globální klima v bezpečných mezích. Konkrétní závazek ČR by měl být potvrzen novou globální, ambiciózní a spravedlivou dohodou o ochraně klimatu, jejíž rychlé přijetí bude Česko aktivně podporovat.
- prosazovat, aby Česká republika pomáhala nejohroženějším obyvatelům v rozvojových zemích v adaptacích na nevyhnutelné dopady změny klimatu a v opatřeních pro zmírňování změny klimatu, a to v míře, která odpovídá českému podílu na vzniku problému klimatické změny;
- v rámci debaty o zmírňování změny klimatu a jejích dopadů podporovat sociálně a environmentálně příznivá řešení;
- podporovat otevřenou diskusi, sdílení informací, znalostí a zkušeností mezi organizacemi Klimatické koalice, přidruženými organizacemi a posilovat znalosti dalších nevládních organizací o problému změny klimatu a jeho řešení.

Ne, pane premiére! Pařížskou dohodu skutečně...
Český premiér poměrně často opakuje, že plníme Pařížskou klimatickou dohodu. Opak je pravdou a není příliš obtížné to dokázat. Česko nejenže nedodržuje Pařížskou dohodu, ale dokonce aktivně blokuje jakékoliv kroky, které by Česko a EU přiblížily k jejímu plnění.

Lidská práva v čase klimatické krize
V rámci akcí Týdne pro klima, jsme uspořádali spolu s organizacemi Amnesty International, Lékaři bez hranic a Asociací pro mezinárodní otázky, debatu o lidských právech v čase klimatické krize. Vyplynulo z ní, že všechny zúčastněné organizace považují klimatickou krizi za vážný a urgentní problém, který si žádá okamžité řešení. Klimatická krize totiž samozřejmě mění a bude měnit i nadále svět, jak ho známe. I u nás již dnes pozorujeme projevy klimatických změn, jako jsou sucha a další změny počasí.

ČEZ ani PGE si nezaslouží podporu od pojišťovny...
Před necelým rokem jsme chválili třetí největší evropskou pojišťovnu Generali, která vlastní i Českou pojišťovnu, za jejich novou klimatickou politiku. Ta měla znamenat konec jejich podpory a pojišťování uhelných projektů a společností. Později Generali také potvrdila, že nebude pojišťovat kontroverzní velkolom Turów na česko-polské hranici. Naše oslava progresivních kroků pojišťovny však byla předčasná. Na jejich valné hromadě v Itálii jsme se letos dozvěděli, že firma vedla jednání s českou společností ČEZ a největší polskou energetickou firmou PGE a dospěla k závěru, že není třeba nic měnit, protože tyto firmy prý dělají dostatek pro ochranu klimatu. S takovýmto závěrem se neshodujeme a žádáme pojišťovnu, aby od těchto firem požadovala konkrétní plány na rychlý odklon od uhlí, nebo aby spolupráci s firmami ukončila.

Dva koaliční poslanci navrhují, aby...
Podobnou přihrávku Tykačovi přitom už vláda dříve odmítla.
Dnes startuje schůze Poslanecké sněmovny a v seznamu druhých čtení - které jsou v návrhu programu už na dnešní večer - je také novela zákona o hospodaření energií. Poslanci Petr Dolínek (ČSSD) a Pavel Pustějovský (ANO) předložili dva různé pozměňovací návrhy k aktuálnímu znění novely, které fakticky ruší současnou povinnost provozovatelů starých uhelných elektráren investovat při rekonstrukcích do zvyšování účinnosti. [1]. V praxi jde o přihrávku pro byznys Pavla Tykače, který se snaží prodlužovat provoz elektrárny Chvaletice a vyhnout se zvyšování účinnosti, ale také snižování znečištění ovzduší [2].

Množství rtuti z uhelných elektráren se...
Počerady zvýšily vypouštění rtuti o 20 %, Chvaletice dokonce na dvojnásobek.
Hnutí DUHA a Greenpeace vyzvaly otevřeným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby začal řešit situaci s růstem znečištění toxickou rtutí z uhelných elektráren. Dopis je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/10/dopis_rtut_mzp...

Do pracovních skupin Uhelné komise jsme nominovali...
Proběhlo další zasedání Uhelné komise a také další občanská akce před Úřadem vlády ČR, kde komise jedná. Veřejný a mediální tlak na Uhelnou komisi se zvyšuje, a to je dobře. Lidé činnost komise sledují a vzkazují nám i dalším členům uhelné komise, že jim záleží na výsledcích a chtějí skutečná řešení vzhledem k závažnosti klimatické krize.

Svět musí skončit s uhlím do roku 2037,...
Zítřejší jednání Uhelné komise by to mělo brát jako zadání.
Česká republika zatím neplní Pařížskou klimatickou dohodu, neboť plánuje těžit a spalovat uhlí i po roce 2037, kdy s uhlím musí skončit celý svět, aby mohlo být cíle Pařížské dohody dosaženo. Ukázala to nová studie [1] expertů a expertek vědecké společnosti Climate Analytics [2], kteří propočetli, jak rychlý má být odklon od uhlí, aby bylo dosaženo cíle maximálního nárůstu teploty o 1,5 stupně proti předprůmyslovému období. Vyspělé státy - kam se samozřejmě počítá i ČR - musí podle nové studie skončit s uhlím už v roce 2031.
Letecká doprava je zodpovědná za 5 procent...
Na každého občana České republiky ročně připadá 12 tun skleníkových plynů. Rok života u nás (každodenní dojíždění do práce, vytápění, elektřina, jídlo, domácí spotřeba, zábava) a týdenní dovolená na Bali má na globální oteplování přibližně stejný dopad. Omezit soukromé a služební cesty letadlem může skoro každý, stejně jako si zvolit dovolenou vlakem do blízkých destinací. Manifest Nelétám.cz s informaci o dopadech letectví na životní prostředí a možností ho podepsat, dnes představil Ekologický institut Veronica.
