Hlavní informace

ČEZ ani PGE si nezaslouží podporu od pojišťovny Generali
17. 10. 2019

cez-ani-pge-si-nezaslouzi-podporu-od-pojistovny-generali

Před necelým rokem jsme chválili třetí největší evropskou pojišťovnu Generali, která vlastní i Českou pojišťovnu, za jejich novou klimatickou politiku. Ta měla znamenat konec jejich podpory a pojišťování uhelných projektů a společností. Později Generali také potvrdila, že nebude pojišťovat kontroverzní velkolom Turów na česko-polské hranici. Naše oslava progresivních kroků pojišťovny však byla předčasná. Na jejich valné hromadě v Itálii jsme se letos dozvěděli, že firma vedla jednání s českou společností ČEZ a největší polskou energetickou firmou PGE a dospěla k závěru, že není třeba nic měnit, protože tyto firmy prý dělají dostatek pro ochranu klimatu. S takovýmto závěrem se neshodujeme a žádáme pojišťovnu, aby od těchto firem požadovala konkrétní plány na rychlý odklon od uhlí, nebo aby spolupráci s firmami ukončila. 

Aktivisté a aktivistky Greenpeace v Itálii udělali tento týden happening na výstavě “Tajní impresionisté”, kterou sponzoruje pojištovna Generali, aby na dvojí metr pojišťovny poukázali. V rámci akce uspořádali vlastní výstavu obrazů a fotek uhelných elektráren a možných dopadů změny klimatu. Aktivisté a aktivistky vyzvali pojišťovnu, aby ukončila výjimky pro zmíněné firmy PGE a ČEZ. Další protest Greenpeace se odehrál dnes na rakouském ústředí pojišťovny Generali ve Vídni.

Polským státem vlastněná firma PGE je největší tamní energetickou firmou, která vlastní mnoho uhelných elektráren, včetně největší polské hnědouhelné elektrárny Belchatów. Firma stojí za kontroverzním rozšiřováním dolu Turów a chystá rozšiřování těžby hnědého uhlí na dalších dvou místech v Polsku. Žádný útlum uhlí neplánuje.

Česká polostátní firma ČEZ nedávno zveřejnila plány, jak do poloviny století opustí uhelný byznys. Jejich plán je ale nedostatečný a nepředstavuje žádnou zásadní změnu oproti normálu.  Energetický obr plánuje svou největší a nejšpinavější elektrárnu Počerady prodat, a zbavit se tak odpovědnosti za její emise. Zároveň firma plánuje pokračovat v rozšiřování lomu Bílina a těžit zde i po roce 2040. Elektrárny Prunéřov a Tušimice mají skončit až v rozmezí let 2035 a 2037 po vyuhlení nedalekého lomu Nástup Tušimice. Do toho všeho ČEZ plánuje postavit úplně nový kotel na hnědé uhlí v teplárně Mělník. Takhle ústup od uhlí a ochrana klimatu opravdu nevypadají.

Pojišťovna Generali – včetně České pojištovny – by neměla zavírat oči před těmito fakty a měla by důsledně uplatňovat pravidla, která před rokem slavnostně prezentovala. Spolupráce s ČEZ či s PGE v současné době znamenají podporu dalšímu zhoršování klimatické krize a pojišťovna by měla tuto spolupráci ukončit. 

Další informace

Další aktuality