Hlavní informace

Aktuality

14. 1. 2020

Nový finanční nástroj pro spravedlivou...

Evropská komise dnes zveřejnila návrh nového finančního nástroje (Just Transition Mechanism – Mechanismus pro spravedlivou transformaci), který bude v rámci Zelené dohody pro Evropu fungovat jako dotační program pro investiční potřeby evropských regionů během přechodu na bezuhlíkovou ekonomiku. Finance mají podpořit energetickou transformaci a motivovat k zásadnímu snižování emisí v horizontu nejbližších let.

Číst dál...

cez-prodal-pocerady-tykacovi-ekologicke-organizace-budou-usilovat-o-uzavreni-elektrarny
2. 1. 2020

ČEZ prodal Počerady Tykačovi. Ekologické organizace budou...

Firma ČEZ do konce roku 2019 nevyužila možnosti odstoupit od smlouvy na prodej největší české uhelné elektrárny Pavlu Tykačovi a jeho těžební společnosti Vršanská uhelná. Znamená to, že elektrárna přejde do rukou tohoto podnikatele - ale až 2. ledna 2024. ČEZ to dnes oznámil v tiskové zprávě.

Číst dál...

30. 12. 2019

ČEZ chystá dárek pro uhlobarona Tykače!...

V říjnu 2019 potvrdil pro média člen představitelstva ČEZ Pavel Cyrani, že polostátní energetická firma hodlá do roku 2040 odstavit většinu svých uhelných zdrojů. Nevypadá to jako špatná zpráva, ovšem v tomto vyjádření chybí jedna důležitá věc. Nejšpinavější českou hnědouhelnou elektrárnu Počerady hodlá ČEZ provozovat do roku 2024 a poté připadne za směšnou sumu 2 miliardy korun soukromému vlastníkovi Se. ven Energy uhlobarona Pavla Tykače. Proč je to špatně?

Číst dál...

jak-nechat-vyhasnout-fosilni-byznys
28. 12. 2019

Jak nechat „vyhasnout“ fosilní byznys?

Článek přebíráme z podzimního čísla magazínu Greenpeace, ročník 2019. Celý magazín i s dalšími zajímavými články najdete na webu.

Číst dál...

jak-na-environmentalni-cit
26. 12. 2019

Jak na environmentální cit

Článek přebíráme z podzimního čísla magazínu Greenpeace, ročník 2019. Celý magazín i s dalšími zajímavými články najdete na webu.

Číst dál...

o-vyjimce-pro-chvaletice-budou-rozhodovat-urednici-v-olomouci-mzp-potvrdilo-podjatost-pardubickeho-kraje
20. 12. 2019

O výjimce pro Chvaletice budou rozhodovat...

Ministerstvo životního prostředí vyhovělo námitce systémové podjatosti Pardubického krajského úřadu, kterou podávaly ekologické organizace včetně Greenpeace, místní spolky a některé okolní obce. O udělení výjimky z nových emisních limitů pro hnědouhelnou elektrárnu Chvaletice tak bude nově rozhodovat Olomoucký krajský úřad.

Číst dál...

skandal-polska-tezebni-firma-chce-obejit-nesouhlas-ceska-s-rozsirenim-dolu-turow-a-tezit-o-6-let-dele
19. 12. 2019

Skandál! Polská těžební firma chce...

Společnost PGE, která provozuje důl Turów blízko českých a německých hranic, požádala na začátku prosince o nové prodloužení těžby o 6 let. Stávající povolení jí přitom vyprší 30. dubna 2020. Již dříve přitom PGE nastartovala povolovací proces pro rozšíření těžby až do roku 2044, ve kterém právě probíhá vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. proces EIA).

Číst dál...

mnozstvi-rtuti-z-uhelnych-elektraren-se-zvysilo-ekologicke-organizace-zadaji-ministra-zivotniho-prostredi-aby-zakrocil
17. 10. 2019

Množství rtuti z uhelných elektráren se...

Počerady zvýšily vypouštění rtuti o 20 %, Chvaletice dokonce na dvojnásobek.

Hnutí DUHA a Greenpeace vyzvaly otevřeným dopisem ministra životního prostředí Richarda Brabce, aby začal řešit situaci s růstem znečištění toxickou rtutí z uhelných elektráren. Dopis je ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/10/dopis_rtut_mzp...

Číst dál...

cez-ani-pge-si-nezaslouzi-podporu-od-pojistovny-generali
17. 10. 2019

ČEZ ani PGE si nezaslouží podporu od pojišťovny...

Před necelým rokem jsme chválili třetí největší evropskou pojišťovnu Generali, která vlastní i Českou pojišťovnu, za jejich novou klimatickou politiku. Ta měla znamenat konec jejich podpory a pojišťování uhelných projektů a společností. Později Generali také potvrdila, že nebude pojišťovat kontroverzní velkolom Turów na česko-polské hranici. Naše oslava progresivních kroků pojišťovny však byla předčasná. Na jejich valné hromadě v Itálii jsme se letos dozvěděli, že firma vedla jednání s českou společností ČEZ a největší polskou energetickou firmou PGE a dospěla k závěru, že není třeba nic měnit, protože tyto firmy prý dělají dostatek pro ochranu klimatu. S takovýmto závěrem se neshodujeme a žádáme pojišťovnu, aby od těchto firem požadovala konkrétní plány na rychlý odklon od uhlí, nebo aby spolupráci s firmami ukončila. 

Číst dál...

lidska-prava-v-case-klimaticke-krize
16. 10. 2019

Lidská práva v čase klimatické krize

V rámci akcí Týdne pro klima, jsme uspořádali spolu s organizacemi Amnesty International, Lékaři bez hranic a Asociací pro mezinárodní otázky, debatu o lidských právech v čase klimatické krize. Vyplynulo z ní, že všechny zúčastněné organizace považují klimatickou krizi za vážný a urgentní problém, který si žádá okamžité řešení. Klimatická krize totiž samozřejmě mění a bude měnit i nadále svět, jak ho známe. I u nás již dnes pozorujeme projevy klimatických změn, jako jsou sucha a další změny počasí.

Číst dál...

Další informace

Další aktuality