Hlavní informace

Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

Když o víkendu v Austrálii opět zvítězila konzervativní prouhelná koalice Scotta Morrisona, zmocnil se mě ochromující pocit zoufalství. Jak se něco takového mohlo stát v Austrálii? V zemi, kde změna klimatu byla jedním z hlavních témat voleb a kde do ulic pravidelně vychází desítky tisíc dětí, které od politiků požadují větší snahu zachránit jejich budoucnost? Na kontinentě, který v létě sužují vedra přesahující 50 °C, kvůli kterým už téměř zcela zahynul Velký bariérový útes, a kde vlivem deforestace za poslední tři roky poklesly počty koal – národního symbolu země – na populaci neschopnou funkční reprodukce? V zemi, kde vedrem a suchem živočichové umírají po desetitisících? 

Odpověď je překvapivě snadná. Starší generace se nechtějí vzdát zajetých pořádků a blahobytu. Může za to i vláda, která jim nedokáže představit udržitelnější realitu a není schopná zajistit spravedlivou transformaci na bezuhlíkovou ekonomiku. Jak dlouho ale ještě můžeme na ta správná rozhodnutí čekat? Mladí lidé, o jejichž bytí či nebytí v budoucnosti se nyní rozhoduje, navíc bohužel volební hlas nemají. Jak je možné, že lidstvo kleslo tak hluboko, a pro svůj momentální prospěch je ochotné hazardovat s životem vlastních dětí i s přežitím vlastního druhu? 

Na sociálních sítích se nyní pod hashtagem #givethekidsyourvote rozjela kampaň vyzývající příslušníky starší generace, aby svůj hlas propůjčili dětem, vnoučatům či pravnoučatům. Jakou stranu by si vybraly příslušníci a příslušnice generace, která zatím ještě nemůže volit, ale která bude čelit těm nejhorším dopadům změny klimatu? Jaké volební strany a jací kandidáti a kandidátky mají ten nejzelenější program, a zavazují se k boji se změnami klimatu a k ochraně přírody? Zakladatel kampaně Jim Platt, 79letý geolog v důchodu, který se rozhodl svůj hlas dát své jedenáctileté vnučce Lilly, řekl BBC: „Kampaň proti nečinnosti v boji proti změnám klimatu je téměř celá pouze v rukou mladší generace. Pokud nemohou být hlasy mladých vyslyšeny, když stojí v ulicích a mávají transparenty, pak existují jiné způsoby, jak to udělat – tím, že svým hlasem mladé lidi zastoupíme.“ 

V Česku nyní podobnou kampaň rozjela Společnost pro trvale udržitelný život, která natočila video ve stejném stylu, jaké natočili Jim Platt se svou vnučkou Lilly. V anglické verzi videa říká dědeček své vnučce, že budoucnost už tu není pro něj, ale pro ni. Dědečkovi ještě zbývá pár let na světě, ale dlouhodobých dopadů své volby se již pravděpodobně nedožije. Zato jeho vnučka ano. Proto jí dává možnost rozhodnout se pro stranu, která bude hájit její právo na budoucnost. V anglickém videu vnučka Lilly, která se pravidelně účastní studentských stávek za klima, rázně říká: „Politici teď musí poslouchat, nyní musí dodržet Pařížskou dohodu.“ Nakonec vyzývá všechny sledující, aby také přesvědčili své prarodiče a z voleb se tak mohl stát skutečný převrat pro klima.

Pochopitelně, že rozhodnutí o tom, koho volit, musí být informované a poučené. S tím ostatně rodiče a prarodiče mohou dětem pomoci. Naší nejbližší příležitostí ovlivnit budoucnost na dlouho dopředu jsou právě nadcházející Eurovolby. České ekologické organizace pro nás naštěstí na základě analýzy programů stran a předvolebních průzkumů sestavily přehled kandidátů a kandidátek a také volebních stran s těmi nejzelenějšími programy. Podle průzkumu Hnutí DUHA a asociace ekologických organizací Zelený kruh mají nejsilnější ekologický program koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany) a Piráti. Při vyhodnocování nejlepšího pro-ekologického rozhodování z minulého volebního období se z aktuálních kandidátů a kandidátek nejlépe umístili Olga Sehnalová a Pavel Poc (ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (dříve ANO, nyní Hlas). Naopak nejhorší program, který by vyloženě vedl k zhoršení životního prostředí, má SPD. Další volební průzkum udělala také již výše zmíněná Společnost pro trvale udržitelný život. Na jejich stránkách se lidé mohou dočíst i další zajímavosti o letošních Eurovolbách, včetně toho, jaká témata zajímají Čechy a Češky nejvíce. Občanské sdružení Eurosolar pak udělalo také průzkum, který se zaměřuje přímo na otázky boje se změnou klimatu. Z velkých stran na položené otázky odpověděl pouze Pavel Poc (ČSSD), který změnu klimatu vnímá jako zásadní ohrožení civilizace, evropské politické snahy o boj se změnou klimatu považuje za nedostatečné, a otevřeně se hlásí k angažovanému boji za lepší ochranu klimatu na půdě Evropského parlamentu. Je také přesvědčen o tom, že je možný 100% přechod na obnovitelné zdroje energie.

Na závěr lze ještě říci, že Eurovolby lze ovlivnit i jinak, než přesvědčováním rodičů a prarodičů, aby svůj hlas dali svým dětem a vnoučatům. Účast u voleb do Evropského parlamentu u nás již tradičně bývá nejnižší ze všech voleb. Mnoho Čechů a Češek se o politiku EU nezajímá, nebo jí nerozumí. Každý z nás se proto může pokusit přesvědčit lidi ve svém okolí, aby k volbám šli a volili v zájmu naší společné budoucnosti. Společně můžeme dát hlas našim dětem, které ho ještě nemají. Najde se samozřejmě i mnoho těch, pro které budoucnost dětí není přesvědčivým argumentem, nebo si dokonce myslí, že by pro planetu bylo lepší, kdyby na ní žádní lidé nebyli. Možná, že mají pravdu. Tím spíš mohou svou volbu dát hlas živočichům, řekám a lesům, které za sebe mluvit nemohou. 

Další informace

Další aktuality