Hlavní informace

augustine-yelfaanibe-ghanaAugustine Yelfaanibe, Ghana
Srpen, 2008

Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 Z přírodního hlediska je region součástí rozsáhlého pásu savany, která pokrývá i severovýchodní a severní region Ghany. Typickou vegetací pro savanu jsou řídce rostoucí stromy odolávající suchu, jako jsou máslovník, baobab a stromy „dawa-dawa“ a „neem“.

Vegetace i klima jsou podobné severním regionům země. Střídají se tu dvě období – období sucha (listopad–březen) a období dešťů (duben–říjen), což je doba setí a sklizně. V období sucha vane studený vítr Harmattan, hlavně v noci a ráno, v poledne jsou pak teploty vysoké. Teplota se pohybuje celoročně obvykle v rozmezí -15°C v období sucha a +40°C v nejteplejším období, tedy někdy na konci března těsně před propuknutím období dešťů.

Takové přírodní podmínky jsou pro obyvatele v mnoha směrech těžké. Lidé se musejí přizpůsobovat každodenním nástrahám života a v poslední době i zhoršujících se podmínkách kvůli měnícímu se klimatu.

Srážky jsou nepředvídatelné

V době mého dětství, od poloviny 70. let do pozdních 80. let, přicházely první náznaky blížícího se deštivého počasí v polovině března. Kvůli časným dešťům začala většina farmářů připravovat svou půdu pro setí těsně po skončení novoročních oslav tak, aby stihli předčasnou sklizeň plodin, jako je podzemnice olejná, fazole a kukuřice. Čelili tím období hladu, které vrcholí každý rok v červenci.

Deště bývaly více předvídatelné a farmáři mohli přesněji plánovat. Vynechání pravidelných srážek nebo nedostatečný déšť byly pro místní farmáře ojedinělými událostmi. Domorodí zemědělci často věřili tomu, že se jednalo o špatné znamení – výsledek toho, že někdo urazil bohy smilstvem na poli nebo vraždou a prolitím krve na zem.

Až na výjimečné případy nedostatečných srážek se původním plodinám dařilo dobře a červenec byl pro většinu hospodářů relativně krátký. Ale to se teď mění a posledních 20 let je pro zemědělce stále obtížnější předpovědět, kdy začne pršet. I když deště začnou pozdě, jejich intenzita se nevyzpytatelně proměňuje. Srážky jsou buď velmi slabé na začátku i na konci, nebo období skončí povodněmi. Rok za rokem si tak zemědělci stěžují: „Sklizeň byla menší, protože dostatečně nepršelo“, nebo „moje úroda byla špatná, protože pršelo příliš mnoho“.

Spolehlivost srážek má bez pochyby vliv na úrodu a zajištění obživy pro domácnosti. Například v roce 2007 byly srážky nejprve velmi nízké a ve chvíli, kdy většina plodin už byla zvadlá, přišly povodně. Ty vážně zasáhly velkou část severní Ghany. V roce 2008 v době, kdy farmáři obvykle již sklízí podzemnici olejnou a rostliny fazolí kvetou, měli farmáři zaseto teprve šest týdnů.

Potoky vysychají

Všiml jsem si, že některé potoky a rybníky, které mívaly vodu po celý rok, jsou nyní vyschlé někdy již pár měsíců po období dešťů.

Věřím, že to částečně vysvětlují sporé deště v souvislosti se stoupající teplotou. V důsledku toho nemají chovatelé dobytka během období sucha dost vody pro svá zvířata. A zvířata, která musí při hledání vody daleko cestovat, jsou ohrožena odcizením nebo uhynutím.

Červenec je delší

 Jako červenec označují domorodí lidé z kmene Dagara ne sedmý měsíc v roce, ale celé období, kdy vrcholí sezóna hladu. Červenec předchází rané sklizni batátů,fazolí, kukuřice a podzemnice olejné.

Během tohoto období většina farmářských rodin v oblasti savany vyčerpá své zásoby potravin a netrpělivě čeká na novou sklizeň. Toto období bývalo relativně krátké díky charakteru dešťů v té době. V současné době začíná chudé období pro mnoho rodin na začátku dubna a často se protáhne až do poloviny září, čímž se život stává pro tyto domácnosti nesnesitelným.

Osobně si myslím, že vysvětlení těchto změn je spojené s klimatickou změnou. 

Posudek odborníka

Vypracoval: Dr. Francis Obeng, Univerzita pro rozvojová studia v Ghaně

Augustinův popis a vnímání klimatických podmínek v oblasti Nandom a v severovýchodním regionu jako celku je v souladu s tím, co najdeme v literatuře o klimatu v této oblasti.

Pozorování změn v rozložení srážek jsou pravdivá. Srážková různorodost se zvýšila za poslední roky do takové míry, že je rok od roku obtížnější předpovědět průběh srážek. V současné době začínají deště o něco později než v minulosti. Výskyt nenadálého sucha i během období dešťů je také častější. To má neblahé důsledky na úrodu v důsledku nedostatečného deště během období sklizně.

Vysychání řek, potoků a rybníků během některých částí roku je také realitou. Některá koryta, která během roku pojímala velké množství vody, jsou nyní prázdná kvůli zvýšené proměnlivosti srážek a delšímu období sucha.

Nicméně Augustinův dojem ohledně prodlouženého července má oporu v literatuře jen částečně. 

Závěrem mohu říci, že kromě zmínky o červenci jsou Augustinova pozorování v souladu s literaturou o klimatu v této oblasti.

 

Všechny příběhy v sekci Očitá Svědectví byly předmětem vědeckého přezkoumání některého z členů Climate Witness Science Advisory Panel.

Přeloženo z anglického originálu Climate Witness: Augustine Yelfaanibe, Ghana s laskavým svolením organizace World Wild Fund.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C