Hlavní informace

Očitá svědectví

nola-royce-usa

Nola Royce, USA

Jmenuji se Nola Royce a žiji v Albany v New Yorku, kde pracuji jako osobní trenérka a cvičitelka fitness. Vyrostla jsem v Queensu a v 70. letech jsem se přestěhovala do Albany. Tehdy jsem poprvé zažila skutečné zimní počasí. 

Číst dál...

marush-narankhuu-mongolsko

Marush Narankhuu, Mongolsko

Jmenuji se Marush Narankhuu a je mi 67 let. Mým domovem je Tsagaan gol (Bílá řeka) v oblasti Chandmani v regionu Khovd Aimag. Mí předkové tu žili po staletí jako pastevci.   

Číst dál...

jamila-bibi-indie

Jamila Bibi, Indie

Jmenuji se Jamila Bibi a pocházím z ostrova Rajnagar. Když jsem se skoro před třiceti lety vdala, usadili jsme se s mým mužem na západní části ostrova Mousini, kde je hojnost krevet. Manžel živil naši rodinu sběrem krevetích vajíček, byla to dobře placená práce.

Číst dál...

vladilen-ivanovic-kavry-ruska-federace

Vladilen Ivanovič Kavry, Ruská federace

Jmenuji se Vladilen Ivanovič Kavry a žiji ve vesnici jménem Vankarem na Čukotce, na východním konci Ruska na pobřeží Čukotského moře. Čukotka je autonomní oblast neboli okrug. Já a mí lidé se nazýváme Čukčové a mluvíme stejně tak rusky, jako naším vlastním mateřským jazykem.

Číst dál...

willy-versluys-belgie

Willy Versluys, Belgie

Jmenuji se Willy Versluys a pocházím z Ostende. Je mi 60 let a už třicet let mě živí rybářské lodě. V současnosti jich vlastním pět a pracuje na nich dvacet pět zaměstnanců. Tři menší lodě loví ryby podél pobřeží a ty větší se plaví dále - z Biskajského zálivu u Francie podél východního pobřeží Irska až k jižnímu Norsku. Díky velkému rozptylu pohybu mají moji rybáři dobrý přehled o velké části Severního moře.

Často se o změně klimatu mluví v televizi a píše v novinách, ale my ji vidíme i na vlastní oči – v rybářských sítích a na rybích trzích.

V Severním moři jsou změny patrné

Voda v Severním moři se ohřívá, takže zaznamenáváme, že hodně druhů teplovodních ryb se rozšiřuje do Severního moře z Atlantského oceánu. Rybáři tady chytají druhy, které by ještě před deseti lety na stejném místě nechytili, nebo jen zřídka. Jsou to například tyto ryby: různé druhy hlavonožců (chobotnice, oliheň, sépie), okoun, ostnatec menší, sardel, velké množství makrel a carangid.

Teplejší moře nepřitahuje pouze nové druhy ryb, ale také čím dál více medúz. Ty jsou překážkou zejména pro rybáře na pobřeží – medúzy se zaplétají do sítí, což může být i nebezpečné.

Přemnožené japonské ústřice

V Severním moři se nyní můžou natrvalo usazovat i exotické druhy ryb. Typickým příkladem jsou japonské ústřice, které v šedesátých letech byly importovány do různých míst v Evropě jako „creuse“. Zpočátku se předpokládalo, že se tu nebudou rozmnožovat, protože voda není dost teplá. Ačkoli to tak skutečně bylo, nyní je moře ústřicemi doslova zamořeno. Kapitáni z přístavů mi hlásí, že množství ústřic neustále roste, dokonce se už i zasekávají do stavidel. Ta pak není možné úplně uzavřít.


Více bouří vadí při lovu krevet

Pravdou je, že růst nových druhů ryb by mohl být pro nás, rybáře, přínosem. Ale naše vyhlídky moc růžové nejsou. Studie předpovídají, že množství medúz bude ještě růst, což velmi komplikuje rybolov u pobřeží. Také počet bouří roste, což by mohlo též nepříznivě ovlivnit pobřežní lov ryb, například podzimní chytání krevet. Rybáři dnes mohou vyplout na moře asi 150 dní v roce. Pokud bude bouří více, budou muset zůstat na souši, nebo riskovat.

Možnost lovu nových druhů ryb vyžaduje také nové technologie a jiné postupy, které vyžadují méně energie než vlečné sítě, které používáme nyní. Šetřit energii je možné díky použití méně energeticky náročných rybářských technik, efektivnějších lodí a užití obnovitelných zdrojů energie. Lodě musejí být tomuto rybolovu přizpůsobeny a rybáři musejí být vyškolení v nové technice a musí se naučit lovit nové a existující druhy ryb trvale udržitelným způsobem. Na to se musíme připravit.

Velice důležitá je také očekávaná změna ve způsobu myšlení kapitánů lodí. Ti musejí být přesvědčeni o tom, že mohou ušetřit značné množství energie tím, že použijí nové, současné technologie. Mohou tak lovit ryby s velkým výnosem, a přitom trvale udržitelným způsobem.

V současnosti jsou v rybolovu klimatické změny velice jasně patrné. V důsledku kvót pro lov ryb a vysokých cen paliva musíme přejít na investice do úsporných zařízení a používání trvale udržitelných rybářských technik. Nicméně extrémní změny klimatu mohou mít až katastrofální dopad na život v Severním moři a pro rybářství.

Za rybářský sektor bych rád oslovil všechny, aby začali snižovat emise skleníkových plynů. Nejsme pouze pasivními žadateli, ale budeme na tomto procesu též aktivně spolupracovat.“

Posudek odborníka

Přezkoumal: Jan Seys, Vlámský mořský institut (VLIZ), Belgie

Postřehy popsané Willym Versluysem se shodují s vědeckou literaturou o změně klimatu. Průměrná teplota Severního moře se zvýšila o 0,6 až 1°C v období 1950 – 2000 a tento trend pokračuje (1).

Oceánští biologové pozorují změnu ve výskytu zmíněných druhů ryb (2) a ve významném nárůstu populace japonských ústřic (1) a medúz v Severním moři. (3)

Počet bouří v Severním moři v současnosti zatím nenarostl příliš významně.  Ačkoli modely klimatu předpovídají mnohem extrémnější rychlosti větru (4) a nárůst bouří podél pobřeží. (5) (6)

Literatura:

  1. Perry, A.L., J.P. Low, J.R. Ellis & J.D. Reynolds, 2005. Climate change and distribution shifts in marine fishes. Science 308: 1912-1915.
  2. Kerckhof, F. & J. Seys, 2006. Fauna en flora in een opwarmende Noordzee. Grote Rede 13, infomagazine Vlaams Instituut voor de Zee (VLIZ). http://www.vliz.be/docs/groterede/GR13_fauna.pdf
  3. Edwards, M., A.W.G. John, & D.G. Johns, 2007. Annual Report 2006, Sir Alister Hardy Foundation for Ocean Science (SAHFOS). http://www.sahfos.ac.uk/annual_reports/annual%20report%202006>/2006_ann_report_final_all_sections.pdf
  4. Rockel, B. & K. Woth, 2007. Extremes of near-surface wind speed over Europe and their future changes as estimated from an ensemble of RCM simulations. Climatic Change, 81, S267-S280.
  5. Hulme, M., G. Jenkins, X. Lu, J.R. Turnpenny, T.D. Mitchell, R.G. Jones, J. Lowe, J.M. Murphy, D. Hassell, P. Boorman, R. McDonald & S. Hill, 2002. Climate Change Scenarios for the United Kingdom: The UKCIP02 Scientific Report, Tyndall Centre for Climate Change Research, University of East Anglia, Norwich,120 pp.
    Meier, H.E.M., B. Broman & E. Kjellström 2004. Simulated sea level in past and future climates of the Baltic Sea. Clim. Res., 27, 59-75.
    Lowe, J. A. & J.M. Gregory, 2005: The effects of climate change on storm surges around the United Kingdom. Philos. Trans. Roy. Soc. London, 363, 1313-1328.
  6. Woth, K., R. Weisse & H. von Storch, 2005. Climate change and North Sea storm surge extremes: an ensemble study of storm surge extremes expected in a changed climate projected by four different regional climate models. OceanDyn., doi: 10.1007/s10236-005-0024-3.

Číst dál...

penina-moce-fidzi

Penina Moce, Fidži

Penina Moce (43 let) je vdaná a má pět dětí. Její rodina žije v Udu na ostrově Kabara na Fidži. V říjnu 2004 ji obyvatelé vesnice navrhli, aby právě ona podala svědectví o změně klimatu pro WWF (World Wide Fund for Nature, Světový fond na ochranu přírody).

Číst dál...

augustine-yelfaanibe-ghana

Augustine Yelfaanibe, Ghana

Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

Číst dál...

hugh-and-libby-mcmickingovi-australie

Hugh and Libby McMickingovi, Austrálie

Hugh a Libby McMickingovi žijí v Queenslandu a na svém pozemku „Manus“ severně od Goondiwindi pěstují různé druhy pšenice a chovají i dobytek. Tento pozemek koupil Hughův otec a Hugh tady kromě let studií žil celý svůj život.

Číst dál...

ruth-hartwig-kruseova-nemecko

Ruth Hartwig Kruseová, Německo

Deset let jsem pracovala jako průvodkyně ve Waddenzee v německém národním parku ve Šlesvicku-Holštýnsku. Žiji se svou rodinou, manželem, čtyřmi dětmi a dvěma vnoučaty, se svojí matkou a se svou nevlastní dcerou na ostrově Hallig Nordstrandischmoor na západním pobřeží nejsevernějšího německého spolkového státu Šlesvicko-Holštýnsko. Tady žiji celý život.

Číst dál...

panchanan-gayen-indie

Panchanan Gayen, Indie

Na ostrově Sagar jsem se narodil a vyrostl a až do studia na univerzitě (bakalář v oboru filozofie) jsem tu chodil do školy. Mám šestičlennou rodinu a také mé děti v současné době studují.

Číst dál...

Další informace

Další aktuality