Hlavní informace

Čím se liší současný výkyv teplot oproti kolísání teplot v minulosti?

Na podnebí působí také řada přírodních faktorů. Klima se proto dlouhodobě mění. Ovšem změny, jež vědci očekávají v příštích desetiletích, jsou daleko mohutnější než historické.
Výkyvy průměrné teploty na severní polokouli za posledních tisíc let (včetně teplého středověku i takzvané malé doby ledové, která vrcholila v šestnáctém století) činily všeho všudy plus mínus jeden stupeň Celsia. Pro léta 1990-2100 dokonce i nejvíce optimistická prognóza předpovídá nárůst průměrné teploty zemského povrchu zhruba o 1,5 stupně (nejhorší scénář je necelých šest stupňů).

Ostatně historické paralely jsou spíše silným argumentem pro opatření proti znečištění. Poměrně malé výkyvy měly často velké historické následky. Jaké dopady potom bude mít možná několikanásobně větší změna podnebí v příštích desetiletích?

Naopak doby ledové se lišily ještě podstatně více, než co vědci propočetli pro příští století. Jenomže tehdy na světě - naštěstí - nežilo šest miliard lidí. Nikdo tedy výkyvy podnebí nepociťoval, nikomu nevadily. Dnes by šlo o humanitární katastrofu a vážný ekonomický problém.

Další informace

Další aktuality