Hlavní informace

Je vliv znečištění na globální podnebí přece jenom neprokázaná teorie?

Že více skleníkových plynů znamená teplejší podnebí, je učebnicová banalita z roku 1859. Tohle vůbec není předmětem žádného sporu. 

Ale na klimatický systém působí řada složitých faktorů - včetně přirozených výkyvů. Proto přesná kvantifikace vlivu exhalací na klima vyžaduje komplikované propočty. První kalkulace, o kolik se teplota zvedá, vznikla před více než sto lety. Nyní vědci pracují se složitými komputerovými modely. Řadu věcí už zjistili. Některé zatím nikoli.

Ovšem přesná číslo zatím nikdo nezná. Úplně otevřené zůstávají některé dílčí otázky: například jak se teplejší planeta projeví na početnosti hurikánů nebo jaké budou místní dopady v jednotlivých částech světa.

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality