Hlavní informace

Proč znamená změna teploty o pár stupňů tak velký problém?

Současné propočty ukazují, že po zvýšení koncentrace skleníkových plynů na dvojnásobek oproti úrovni před průmyslovou revolucí se teplota zvýší zhruba o 2 až 5 stupňů Celsia.

Pro ilustraci: rozdíl oproti poslední době ledové, kdy kontinentální ledovec, jaký dnes známe jen z Antarktidy a Grónska, dosahoval až do jižního Polska, činí asi 6-8 stupňů, samozřejmě opačným směrem.  Takže čelíme poměrně velké změně během krátké doby.

Navíc vědci už nyní dovedou spočítat konkrétní důsledky pro zemědělství i globální ekonomiku. Nejsou malé. Kalkulace zjistily, že během tohoto století by globální změny podnebí měly vyvolat dlouhodobou, vleklou ekonomickou recesi.

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality