Hlavní informace

Čím se liší současný výkyv teplot oproti kolísání teplot v minulosti?

Na podnebí působí také řada přírodních faktorů. Klima se proto dlouhodobě mění. Ovšem změny, jež vědci očekávají v příštích desetiletích, jsou daleko mohutnější než historické.
Výkyvy průměrné teploty na severní polokouli za posledních tisíc let (včetně teplého středověku i takzvané malé doby ledové, která vrcholila v šestnáctém století) činily všeho všudy plus mínus jeden stupeň Celsia. Pro léta 1990-2100 dokonce i nejvíce optimistická prognóza předpovídá nárůst průměrné teploty zemského povrchu zhruba o 1,5 stupně (nejhorší scénář je necelých šest stupňů).

Ostatně historické paralely jsou spíše silným argumentem pro opatření proti znečištění. Poměrně malé výkyvy měly často velké historické následky. Jaké dopady potom bude mít možná několikanásobně větší změna podnebí v příštích desetiletích?

Naopak doby ledové se lišily ještě podstatně více, než co vědci propočetli pro příští století. Jenomže tehdy na světě - naštěstí - nežilo šest miliard lidí. Nikdo tedy výkyvy podnebí nepociťoval, nikomu nevadily. Dnes by šlo o humanitární katastrofu a vážný ekonomický problém.

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality