Hlavní informace

Je všechno jasné nebo musíme počkat na další výsledky?

Rozhodně není všechno jasné. Odborníci se zhruba shodují v hlavních otázkách. Řada podrobností však zůstává nevyřešena.
Má to tři hlavní příčiny:

 • Především: skoro žádný vědecký výsledek není na sto procent jistý. Vždy zůstává nějaká míra neurčitosti. Odborníci se proto nesnaží vydat pevný závěr, ale raději tuto nejistotu kvantifikovat. Příklad: léto 2003 bylo patrně nejteplejší za posledních 500 let. Několik klimatologů z Velké Británie zpracovalo studii, ve které propočítávali, zda jeho příčinou bylo znečištění. Zjistili, že s statistická pravděpodobnost takového výkyvu počasí se na 90 % zvýšila na dvojnásobek právě právě vinou exhalací skleníkových plynů. Pořád ale zůstává desetiprocentní možnost, že tomu tak nebylo.
 • Za druhé mnoho problémů klimatologové prostě ještě nevyřešili. Například mají přibližně obrázek o tom, jak se v příštích desetiletích bude měnit globální podnebí. Ovšem velmi málo zatím vědí o konkrétním vývoji v jednotlivých regionech.
 • Konečně některé věci předem jednoduše nejde říci. Například velikost změn podnebí samozřejmě závisí na koncentraci skleníkových plynů. Ovšem dopředu nejde přesně říci, jaké budou exhalace řekněme za dvacet let. Pokud se povede snížit znečištění, budou výkyvy podnebí pochopitelně menší.

Ale některé podrobnosti prostě nelze předem spočítat. Nicméně akademie věd osmi největších vyspělých ekonomik, Číny, Indie a Brazílie vydaly společné stanovisko: "Vědecké znalosti o změnách klimatu jsou už dostatečně přesné na to, aby opravňovaly státy k urychleným opatřením. Je klíčové, aby všechny země rozhodly o ekonomicky efektivních krocích, které mohou podniknout teď, a přispěly tak k podstatnému a dlouhodobému snížení emisí skleníkových plynů."

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality