Hlavní informace

Na čem se tedy odborníci shodnou?

Britský klimatolog William Connolley shrnul současný konsensus vědců do následujícíh tří bodů... 

 •    1. Země se otepluje (o 0,6 °C plus mínus 0,2 °C během posledního století; 0,17 °C/dekádu za posledních 30 let).
 •    2. Přinejmenším většinu z toho způsobují lidé.
 •    3. Pokud budou emise skleníkových plynů pokračovat, také oteplování bude pokračovat a navíc se zrychlovat.

Poznamenává přitom, že jsou seřazeny podle míry jistoty. Naomi Oreskesová, profesorka sociologie z Kalifornské univerzity, se dokonce pokusila konsensus spočítat: posbírala 928 odborných článků publikovaných v letech 1993-2003, které se zabývaly globálními změnami klimatu. Celkem 75 % z nich výslovně nebo implicitně předpokládalo, že znečištění má vliv na podnebí. Zbývající čtvrtina byla neutrální. Počet článků odmítajících vliv člověka: nula. Neznamená to, že žádné takové neexistují: evidentně jich ale je velmi málo, když se mezi mnoha studiemi žádný neobjevil.

23

Často kladené dotazy o klimatu

Diskuze o globálních změnách podnebí je mnohdy poznamenána řadou nepřesností, dezinformací a mýtů. Různé zavádějící skutečnosti se bohužel objevují i na stránkách odborného tisku. Po rozkliknutí následujících otázek naleznete objasnění nejčastějších omylů souvisejících s problematikou klimatických změn.

Číst dál...

Další informace

Očitá svědectví

 • augustine-yelfaanibe-ghana

  Augustine Yelfaanibe, Ghana

  Jmenuji se Augustine Yelffanibe, je mi 36 let a narodil jsem se v Nandomu, malém městě na severovýchodě Ghany 30 kilometrů od hlavního města distriktu, Lawry. Nandom je také centrum celé oblasti s celkovou populací 15 000−20 000 obyvatel. Původní obyvatelé pocházejí z kmene Dagara – jsou to většinou farmáři a mnoho z nich žije těsně nad hranicí existenčního minima.

 • ben-namakin-kiribati-a-mikronesie

  Ben Namakin, Kiribati a Mikronésie

  Jmenuji se Ben Namakin. Pocházím z Kiribati, ale v současné době bydlím v Pohnpei (dříve známo jako Ponape) ve Federativních státech Mikronésie (FSM). Pracuji jako lektor ekologie v Ochranářském sdružení v Pohnpei (Conservation Society of Pohnpei, CSP). Je to jediná nevládní ekologická organizace na ostrově.

 • derek-newton-australie

  Derek Newton, Austrálie

  Jmenuji se Derek Newton a vlastním a provozuji různorodě zaměřenou zemědělskou firmu v Traprocku (v regionu západně od Stanthorpu v Queenslandu). Máme sad s různými druhy peckovin a malé stádo ovcí, přičemž pastviny pronajímáme výrobci vlny. Moje rodina vlastní „Bendee“, jak našemu pozemku říkáme, od roku 1919 a já jsem tu žil většinu svého života.

Další aktuality