Hlavní informace

Generální tajemník OSN a ekologické organizace vyzývají premiéra Babiše, aby podpořil ambiciózní klimatické cíle a uhlíkovou neutralitu v EU
19. 6. 2019

generalni-tajemnik-osn-a-ekologicke-organizace-vyzyvaji-premiera-babise-aby-podporil-ambiciozni-klimaticke-cile-a-uhlikovou-neutralitu-v-eu4

Klimatická koalice ekologických a rozvojových organizací vyzývá premiéra české vlády, aby na zasedání Evropské rady 20. a 21. června přestal blokovat ambiciózní cíl EU dosáhnout co nejrychleji čistých nulových emisí skleníkových plynů [1]. Měl by naopak podpořit nejen tento cíl, ale i všechny další závazky z něj vyplývající. Včetně závazku, který bude oznámen na klimatickém summitu OSN v září 2019, či rozpočtového návrhu EU, který propojí národní a regionální investiční priority s klimatickými cíli EU a vyčlení pro tento účel 40 % rozpočtu.

Během nadcházejícího zasedání Evropské rady budou premiérky a premiéři členských států projednávat návrh dlouhodobé strategie ochrany klimatu v EU, jejímž cílem je dosažení klimaticky neutrální ekonomiky do roku 2050. Jde o poslední formální příležitost tento závazek EU prodiskutovat před klíčovým mezinárodním klimatickým summitem, který pořádá generální tajemník OSN letos v září.

Podle vědců z celého světa si již nemůžeme dovolit déle ztrácet čas. Pokud se globální teplota zvýší o více než 1,5 °C oproti předindustriální době, lidská civilizace bude velmi pravděpodobně čelit katastrofickým dopadům změny klimatu. Generální tajemník OSN António Guterres proto nyní evropské lídry žádá, aby společný cíl EU dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050 podpořili.

Povinnost předložit dlouhodobou strategii ochrany klimatu vyplývá z Pařížské dohody. EU musí být vzhledem k historické odpovědnosti za emise a kapacitě přejít na bezemisní ekonomiku mezi prvními, kdo tuto strategii přijme. Nedávné volby do Evropského parlamentu a bezprecedentní mobilizace stovek tisíc mladých lidí a dalších občanů po celé EU navíc dokládají, že rychlé přijetí účinných opatření na omezení emisí požaduje také veřejnost.

Česko ovšem patří ke skupině pouhých šesti států, které dosud cíl klimatické neutrality do roku 2050 nepodpořily [2]. Premiér Andrej Babiš v této souvislosti prohlásil, že ochrana klimatu nesmí být na úkor českého průmyslu. Český průmysl ale naopak riskuje, že mu ujede vlak, pokud se k dekarbonizaci včas nepřidá.

Návrh strategie navíc ukazuje, že dosažení nulových emisí je nejen proveditelné, ale je také v ekonomickém zájmu všech členských zemí. Závazek dosáhnout co nejrychleji klimatické neutrality nejen zabrání obrovským ekonomickým ztrátám způsobeným změnou klimatu, ale také přispěje k technologickým inovacím a vzniku nových  pracovních míst v nízkouhlíkové ekonomice. Kromě toho Česko musí počítat s tím, že dekarbonizace ekonomiky bude mít do budoucna vliv i na množství financí, které naše země bude moci čerpat z příštího rozpočtu EU. 

Rada bude na zasedání řešit také Strategickou agendu EU na příštích pět let. V té by již měly figurovat ambiciózní klimatické cíle. Zástupci členských států by tak vyslali jasný signál, že je pro ně udržitelná budoucnost jejich občanů hlavní prioritou. 

 

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, řekla:
“Česká republika chce být plnohodnotným členem EU, nikoliv státem druhé kategorie. Nyní má šanci právě toto dokázat a přidat se k naprosté většině členských států, které již uhlíkovou neutralitu do roku 2050 podpořily. K závazku se nyní přidalo jak důležité Německo, tak i dvě země Visegrádské čtyřky - Slovensko a Maďarsko. Není tedy již na co čekat.”

 

Jan Freidinger, Greenpeace, řekl:

“Andrej Babiš a další evropští lídři tento týden rozhodnou, v jakém stavu přenecháme planetu nastupujícím generacím. Je to jedna z posledních šancí, jak omezit drastické dopady změn klimatu. Pokud se státníci dohodnou na klimatické neutralitě do roku 2050, může to být rozhodujícím počinem pro zářijové jednání klimatického summitu OSN. Bez ambiciózní Evropy nebudou žádné ostatní světové státy ambiciózní.”

 

Kontakty:

Jan Freidinger, Greenpeace, 734 620 843, jfreidin@greenpeace.org

Kateřina Davidová, Centrum pro dopravu a energetiku, 772 728 590, katerina.davidova@ecn.cz

Michaela Pixová, Klimatická koalice, 777 145 003, michaela.pixova@ecn.cz

   

Poznámky:

[1] https://cde.ecn.cz/cz/tiskove-zpravy/otevreny-dopis-klimaticke-koalice-premierovi-andreji-babisovi-pred-evropskou-radou

[2] Do skupiny dosud nesouhlasících zemí patřilo také Slovensko, Polsko, Rumunsko, Bulharsko a Chorvatsko.

Zdroj: http://www.caneurope.org/docman/climate-energy-targets/3547-media-briefing-the-battle-over-the-eu-s-climate-ambition/file 

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C