Hlavní informace

Skandál! Polská těžební firma chce obejít nesouhlas Česka s rozšířením dolu Turów a těžit o 6 let déle
19. 12. 2019

skandal-polska-tezebni-firma-chce-obejit-nesouhlas-ceska-s-rozsirenim-dolu-turow-a-tezit-o-6-let-dele

Společnost PGE, která provozuje důl Turów blízko českých a německých hranic, požádala na začátku prosince o nové prodloužení těžby o 6 let. Stávající povolení jí přitom vyprší 30. dubna 2020. Již dříve přitom PGE nastartovala povolovací proces pro rozšíření těžby až do roku 2044, ve kterém právě probíhá vyhodnocení vlivů na životní prostředí (tzv. proces EIA).

Během let se má těžba přiblížit až na 100 metrů ke státní hranici a 1200 metrů od nejbližších českých obcí. Kvůli hrozbě, že 30 tisíc lidí na české straně hranice může přijít o vodu, vydala vláda k záměru negativní stanovisko a Liberecký kraj chce bránit své obyvatele pomocí právních kroků. Těžební společnost PGE však našla skulinu v polském zákoně a stávající těžbu povolenou v roce 1994 chce prodloužit bez účasti veřejnosti, bez konzultace se sousedními státy, bez vyhodnocení vlivů na životní prostředí a v rozporu s legislativou Evropské unie o 6 let jen proto, že se kontroverzní projekt na rozšíření dolu zpožďuje a začíná mít velké problémy. Skandální je už jen fakt, že česká strana sporu nebyla o nové žádosti o prodloužení těžby vůbec informována.

Firmě PGE zcela evidentně nikdy nešlo o nic jiného, než dosáhnout svého cíle bez jakéhokoli ohledu na lidi žijící v bezprostřední blízkosti dolu a životní prostředí. Skutečnost, že další těžba bude mít drastický dopad na už teď mizející zásoby podzemní pitné vody na českém území, je polské státní firmě evidentně naprosto ukradená,” říká Milan Starec, obyvatel obce Uhelná, na níž bude mít rozšíření dolu největší negativní dopady.

V České republice důl Turów ohrožuje zásoby vody pro 30 tisíc obyvatel Libereckého kraje a lidi žijící v příhraničních obcích trápí prachem a hlukem. Téměř 5000 lidí z České republiky poslalo připomínky v procesu EIA proti rozšíření dolu Turów a do dnešního dne přes 2200 lidí podepsalo petici Evropskému parlamentu, ke které se dále dá připojit na stránkách www.stopturow.org

Na jejich názor firma PGE s neuvěřitelnou drzostí zvysoka kašle,” říká Nikol Krejčová, koordinátorka uhelné kampaně Greenpeace Česká republika.

Na rozšíření těžby přitom bylo vedeno i řízení o změně územního plánu, taktéž přeshraniční, které polská strana ukončila bez toho, aniž by umožnila české straně se vyjádřit. Proto včera Liberecký kraj schválil podání žaloby na tento postup. Všechna povolení nemá ani nový blok elektrárny Turów, který má sloužit ke spalování vytěženého uhlí po rozšíření dolu. 

Za stávající situace by mělo rychle a silně reagovat české ministerstvo životního prostředí, respektive česká vláda, aby ochránila zájmy svých občanů. Ministerstvo může oficiálně proti současnému postupu polských úřadů protestovat, stěžovat u Evropské komise a u petičního výboru Evropského parlamentu,” říká Lukáš Hrábek, tiskový mluvčí Greenpeace. 

Další informace

Další aktuality