Hlavní informace

Valná hromada ČEZ pokračuje nonstop i dnes
27. 6. 2019

valna-hromada-cez-pokracuje-nonstop-i-dnes

ČEZ podpořil uhlíkovou neutralitu EU, kterou česká vláda odmítá. Prodej uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi je nejistý.

I po dlouhých dvaceti hodinách dnes nad ránem stále pokračovalo jednání valné hromady ČEZ, nejdelší v historii. Akcionářky a akcionáři během něj položili představenstvu přes 500 otázek, nejčastěji k plánovanému prodeji uhelné elektrárny Počerady kontroverznímu podnikateli Pavlu Tykačovi, souladu firemní strategie se společnými evropskými cíli pro ochranu klimatu a modernizaci energetiky a také k transparentnosti rozhodování představenstva.Střet mezi představenstvem a minoritními akcionáři proběhl zejména kvůli tomu, že představenstvo odmítlo zařadit na jednání valné hromady bod k prodeji uhelné elektrárny Počerady. Prodej elektrárny zůstává i nadále ve hře; zůstává v ní ovšem i možnost, že ČEZ si v souladu s přáním minoritních akcionářů i ekologických organizací elektrárnu ponechá. Elektrárna Počerady patří mezi nejstarší a nejplýtvavější uhelné elektrárny u nás. V současnosti je největším tuzemským zdrojem emisí skleníkových plynů, ročně vypouští do ovzduší 5,5 milionu tun CO2, což odpovídá všem emisím z nákladní autodopravy v České republice [1]. Zároveň je i největším českým znečišťovatelem ovzduší vysoce toxickou rtutí [2]. Každou minutu spálí 10 tun uhlí, z toho 6,5 (kvůli nízké účinnosti) proletí bez užitku komínem a chladícími věžemi. Elektrárna přitom vyrábí téměř třikrát méně elektřiny, než se každoročně z ČR vyveze do zahraničí [3].V kontrastu s lavírováním kolem osudu elektrárny Počerady, vyjádřilo představenstvo ČEZu podporu cíli 100% uhlíkové neutrality Evropské unie do roku 2050 “protože to považuje za správné”. Přijetí tohoto cíle navrženého Evropskou komisí přitom minulý týden na Radě EU česká vláda společně s Polskem, Maďarskem a Estonskem zablokovala. V této otázce je tedy ČEZ progresivnější, než vláda. Jednání bylo krátce po zahájení přerušeno protestem organizace Greenpeace. Ještě před začátkem akce přišla jedna z akcionářek v převleku za uhlí poděkovat vedení firmy za to, že tento fosilní zdroj hodlá nadále podporovat. Následně šestice protestujících přímo před pódiem v konferenční místnosti a desítky dalších u vstupu do jednací místnosti rozbalili transparenty vybízející k uzavření elektrárny Počerady a ukončení doby uhelné. Prodejem své největší uhelné elektrárny Počerady do soukromých rukou by totiž ČEZ ohrozil splnění státních klimatických a energetických plány [4].Jen během valné hromady se připojilo dalších 1000 lidí k výzvě vládě a dozorčí radě ČEZ, aby zastaralou elektrárnu neprodávaly, ale co nejdříve uzavřely: https://smradzpocerad.cz/
Jan Rovenský, vedoucí klimatické a energetické kampaně Greenpeace, řekl:
“Představenstvo ČEZ si patrně myslelo, že se může vyhnout diskusi o nesmyslném a nebezpečném prodeji elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi, když odmítlo zařadit tento bod na pořad valné hromady. Dopadlo to přesně opačně: akcionáři už 10 hodin vedení firmy grilují otázkami, ve kterých se prodej Počerad opakuje patrně nejčastěji. Dozorčí rada opatrně připustila, že o prodeji už třikrát jednala a dosud nedošla k žádnému závěru. Doufáme, že dozorčí rada nakonec celou transakci zastaví stejně jako v roce 2017. Už proto, že tehdy mohl ČEZ utržit až 10 miliard korun, zatímco nyní jen pouhé 2 miliardy..”Tomáš Jagoš, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
“Představenstvo ČEZu zde na valné hromadě překvapilo podporou uhlíkové neutrality EU v roce 2050, kterou česká vláda spolu s Polskem, Maďarskem a Estonskem blokuje. V kontrastu s tím představenstvo ČEZ lavíruje v otázce prodeje uhelné elektrárny Počerady Pavlu Tykačovi. Prodej soukromému majiteli, který plánuje využívat uhlí další desítky let, by znamenal vypuštění více skleníkových exhalací a toxických látek do ovzduší. Je na dozorčí radě, aby ekonomicky a strategicky nevýhodný obchod definitivě odmítla.”
Kateřina Holá, Limity jsme my, řekla:
„Vítáme závazek ČEZ k uhlíkové neutralitě k roku 2050, to ale nestačí. Pokud chceme předejít největším škodám, musíme začít odstavovat zastaralé elektrárny co nejdříve. Počerady jsou už dnes jednou z nejšpinavějších a nejméně hospodárných elektráren u nás a od roku 2021 dost možná nebudou splňovat nové evropské emisní limity. Prodejem uhlobaronovi Tykačovy by si ČEZ zdánlivě umyl ruce, ale ve skutečnosti bychom následky draze zaplatili my všichni.“

Kontakty:
Jan Rovenský, Greenpeace ČR, 734 620 844, jan.rovensky@greenpeace.org 
Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz
Klára Aubrechtová, Limity jsme my, 737 863 097, ljm.media@riseup.net
Poznámky pro editory:[1] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/elektrarna-pocerady-je-nejvetsi-znecistovatel-v-cr-chvaletice-zvysily-znecisteni-o-43Centrum dopravního výzkumu. Struktura emisí CO2 v dopravě v ČR v roce 2017. http://vitejtenazemi.cz/cenia/sites/files/grafy/1367.xls[2] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/uhelne-elektrarny-vevodi-znecistovatelum-toxickou-rtuti-potvrzuji-cerstve-udaje[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/elektrarna-pocerady-spali-10-tun-uhli-za-minutu-65-proleti-kominem-zbytek-jde-na-vyvoz[4] S výrazným snižováním celkového výkonu uhelných elektráren - tedy v praxi uzavření zastaralých uhelných zdrojů jako Počerady a Chvaletice - počítá Státní energetická koncepce ČR i Politika ochrany klimatu v ČR. Státní energetická koncepce ČR počítá s odstavováním starých velkých elektráren s nízkou účinnosti a preferencí dodávek uhlí pro teplárny. Plány Pavla Tykače jsou úplně opačné, ohrožují tedy bezproblémový provoz tepláren a mohou způsobit nárůst ceny tepla.
Pole pro přílohy

 

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C