Hlavní informace

Banky snižují uhlíkovou stopu, ale stále lijí peníze do fosilního průmyslu
15. 5. 2019

banky-snizuji-uhlikovou-stopu-ale-stale-liji-penize-do-fosilniho-prumyslu

Většina finančních institucí začala reagovat na problém klimatických změn a ohlásila plány, jak bude redukovat dopady své činnosti na klima a životní prostředí. U některých ovšem jde jen o pokrytectví a snahu obarvit se před veřejností na zeleno, protože zatímco šetří papír či benzin ve firemních autech, stále masivně financují těžbu a spalování fosilních paliv.

Svou uhlíkovou stopu počítají a zveřejňují už i některé české banky. To je důležitý krok pro to, aby byly vůbec schopny identifikovat, které jejich provozní činnosti jsou problematické. Mezi plány bank pak zpravidla patří opatření jako energetický management jejich budov, elektronizace interní dokumentace za účelem šetření papíru, prosazování videokonferencí místo cestování a tak podobně.

Nejdál je v tomto směru asi MONETA Money Bank, která oznámila, že do pěti let přejde s většinou svého vozového parku na elektrický pohon. Ve své zprávě trvale udržitelného rozvoje se pak zavazuje snížit svou uhlíkovou stopu o 35 % z 8 133 na 5 286 tun CO2, tedy zhruba o 2900 tun za rok méně. Vypadá to dobře, ale ještě lepším a odvážnějším krokem by bylo, kdyby se MONETA veřejně přidala k bankám, které jasně říkají: “My nefinancujeme a nebudeme financovat fosilní průmysl.” A vyzvala další banky, aby ji následovaly.

Sice nechci zlehčovat množství skleníkových plynů, které ušetří za své roční fungování MONETA jako jedna z největších českých bank, ovšem přibližně stejné množství emisí CO2 vypustí uhelná elektrárna Ledvice do vzduchu za necelých 5 hodin provozu. Pokud dojde k rozšíření dolu Bílina, který leží vedle elektrárny Ledvice a který ji zásobuje uhlím, množství skleníkových plynů ze spálení vytěženého uhlí bude obrovské.

Když tedy nějaká banka půjčí společnosti ČEZ na činnosti související s rozšiřováním dolu Bílina, dopady tohoto jednání mnohonásobně vynegují případné pozitivní kroky na snížení uhlíkové stopy v provozu banky. A přestože MONETA uhlí přímo nefinancuje, najdou se jiné banky, které vedle svých závazků na snižování emisí bez skrupulí peníze do uhelného byznysu nalijí.

Pokud chtějí finanční instituce opravdu snižovat emise skleníkových plynů a nechtějí tuto snahu jen předstírat, při vykazování ekologických dopadů svého podnikání musí brát v potaz i externí dopady své činnosti. Když financují fosilní průmysl, nemohou tvrdit, že to nezvyšuje jejich uhlíkovou stopu.

Další informace

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C