• ceska-republika-ratifikovala-parizskou-dohodu
  9. 10. 2017
  Česká republika ratifikovala Pařížskou dohodu V září 2017 sněmovna schválila a prezident podepsal mezinárodní klimatickou dohodu.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • uhlikova-stopa-kalkulacka
  25. 3. 2017
  Uhlíková stopa - kalkulačka www.uhlikovastopa.cz/kalkulacka
  Spočítejte si vlastní příspěvek ke globální změně klimatu pomocí uhlíkové kalkulačky.
Hlavní informace

Europoslanci podpořili návrh na snižování emisí z malých zdrojů
30. 5. 2017

europoslanci-podporili-navrh-na-snizovani-emisi-z-malych-zdroju

Europoslanci podpořili návrh na snižování emisí z malých zdrojů. Návrh pomůže vyčistit smog i v České republice. Společný tiskový komentář organizací Centrum pro dopravu a energetiku, Hnutí DUHA a Glopolis.

Výbor pro životní prostředí Evropského parlamentu dnes schválil legislativní návrh, který stanovuje omezení  emisí skleníkových plynů z aut, domácích kotlů či skládek a spalování odpadů. Tím by došlo i k poklesu znečištění prachem a dalšími škodlivými látkami, které musí dýchat většina z nás.

Zatímco systém obchodování s emisními povolenkami zahrnuje znečištění z velkých elektráren, tepláren a továren, schválené nařízení o Effort Sharing Regulation (1) pokrývá velké množství malých zdrojů, a proto směřuje klimatickou politiku EU i na řešení praktických problémů v každé domácnosti a v našich obcích a městech.

Návrh může přinést rychlejší a pohodlnější veřejnou dopravu, auta s nižší spotřebou nebo čistším a levnějším pohonem, města a obce s čistším ovzduším a nižší hladinou hluku, teplé a pohodlné domovy s nižšími účty za vytápění, rozjezd výroby domácí čisté energie nebo jednodušší recyklaci odpadků.

Europoslanci z výboru pro životní prostředí odhlasovali lepší návrh než původně navrhla Evropská komise. Podpořili nastavení výchozího bodu pro snižování emisí podle výše skutečných emisí roku 2018 nebo podle schváleného cíle pro rok 2020 -  podle toho, která úroveň je pro daný stát nižší. Současně omezili možnosti států, aby místo snižování emisí použily kredity z ukládání uhlíku v lesích. Bohužel ponechali státům možnost započítávat do snižování emisí v rámci ESR i povolenky z obchodování s emisemi. Členské státy, jejichž HDP je nižší než průměr EU, mohou získat dodatečné jednotky ESR, pokud už v období do roku 2018 snížily emise více než je jejich závazek k roku 2020. Tato výhoda by se týkala také ČR.

Návrh bude dále diskutován na Radě ministrů životního prostředí 19. června a následně na plénu Evropského parlamentu během června či července tohoto roku.

Pro Českou republiku bude výhodné, pokud bude přijata přísnější regulace. Potenciál pro snižování znečištění máme velký. Navíc Česká republika, ať už se schválí kterákoliv varianta, bude mít přebytek emisních jednotek ESR, které bude moci prodat ostatním státům. Pokud však budou mít všechny státy přebytek těchto jednotek, nikdo o ně nebude mít zájem.

 

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Uhelné kotle a kamna spolu s auty produkují většinu rakovinotvorných látek, které musíme dýchat. Nastavení cílů na omezování znečištění, které dnes schválil výbor Evropského parlamentu, pomohou zajistit zdravější prostředí pro každého z nás. Ale iniciativy se musí chytit hlavně česká vláda - současná i ta příští - a motivovat domácnosti k přechodu na čisté obnovitelné zdroje energie a podporovat rozvoj rychlé a pohodlné veřejné dopravy i ústup ropy z dopravy. Nesmí však při tom všem zapomínat ani na potřebné zavírání zastaralých uhelných elektráren.”

Barbora Urbanová z Centra pro dopravu a energetiku řekla:

“Europoslanci nemohou ovlivnit nedostatečné cíle pro klima a energetiku pro rok 2030, které schválila Rada již před třemi lety. Mohou však ovlivnit nastavení počátečního bodu, od kterého se bude znečištění počítat, a to udělali. Díky tomu bude nástroj účinnější a i pro Českou republiku výhodnější. Bohužel, pokud nedojde k přehodnocení cílů pro rok 2030, nenaplní Evropská unie svoje závazky vyplývající z Pařížské klimatické dohody.”

Klára Sutlovičová z Glopolis řekla:

“Regulace více než poloviny evropských emisí vypadá po dnešku o něco slibněji. Je dobře, že se europoslanci poučili z minulých chyb a odmítli nadělat v novém nařízení podobně velké díry, jako známe z problematického obchodování s emisemi. Ministři by měli udělat další krok a zrušit možnost propojení právě s ETS.”

KONTAKTY

POZNÁMKY:

(1) Celý název legislativního návrhu Evropské komise zní: Nařízení o závazném každoročním snižování emisí skleníkových plynů členskými státy v období 2021‑2030 pro potřeby odolné energetické unie a za účelem splnění závazků podle Pařížské dohody” (nebo-li Effort Sharing Regulation). Nově jej europoslanci přejmenovali na “Climate Action Regulation implementing the Paris Agreement”.

 

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

 • 9. 3. 2010

  Workshop - Ochrana klimatu a účast veřejnosti 29. - 31....

  Přijeďte na pracovní workshop, který by měl zmapovat možnost zapojení veřejnosti do prosazování řešení klimatických změn. Akce bude probíhat v rámci menších skupin s mezinárodní účastí formou moderovaných diskuzí a týmové práce.

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM