Hlavní informace

Nejvíce pro-ekologičtí Češi v Europarlamentu: většina ČSSD, Niedermayer a Telička. Nejzelenější programy mají Spojenci pro Evropu a Piráti
15. 5. 2019

nejvice-pro-ekologicti-cesi-v-europarlamentu-vetsina-cssd-niedermayer-a-telicka-nejzelenejsi-programy-maji-spojenci-pro-evropu-a-pirati

Ekologické organizace zveřejňují analýzy hlasování i hodnocení programů a závazků k evropským volbám.

Velká většina (16 z 21) českých europoslanců a europoslankyň podporovala v uplynulém volebním období (2014-2019) při hlasování Evropského parlamentu lepší péči o krajinu a zdraví lidí. Vyplývá to z analýzy hlasování o více než stovce vybraných relevantních návrzích, kterou dnes na tiskové konferenci představilo Hnutí DUHA spolu s asociací ekologických organizací Zelený kruh [1]. Jen u třech poslanců (dva za ODS a jeden za Svobodné) převažovaly negativní postoje v této oblasti. Nejlepších (navzájem velice těsných) výsledků dosáhla pětice: Jan Keller, Olga Sehnalová, Pavel Poc (všichni ČSSD), Luděk Niedermayer (TOP 09) a Pavel Telička (nejdříve ANO, pak HLAS).

Experti a expertky Hnutí DUHA také vyhodnotili volební programy osmi stran a koalic, které mají šanci uspět v evropských volbách, a zjistili, že nejsilnější ekologický program má koalice Spojenci pro Evropu (TOP 09 a STAN s podporou Zelených a Liberálně ekologické strany), následují Piráti a hned v závěsu Hnutí ANO. S velkým odstupem od úvodní trojice jsou ODS, ČSSD, KDU-ČSL a KSČM, kteří hodně témat vynechávají. Program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení prostředí pro život lidí (a to i kdybychom dali stranou, že chtějí zrušit EU) [2].

Hodnocení volebních programů bylo doplněno anketou rozeslanou stejným stranám. V anketě Hnutí DUHA položilo konkrétní otázky, jak budou strany řešit znečištění ovzduší, erozi půdy či sucho, snižování množství odpadů či modernizaci energetiky a snižování emisí skleníkových plynů. Kromě ODS a SPD všechny strany dodaly odpovědi. Výsledky ankety [3] potvrdily silně ekologické programy Spojenců pro Evropu a Pirátů, kteří se ve všech otázkách postavili za ekologické řešení. Odpovědi ČSSD naznačují, že se kandidátky a kandidáti chtějí věnovat   ekologickým tématům, která v programu strany chybějí. Naopak u Hnutí ANO konkrétní otázky ukázaly, že obecně pozitivní postoje v programu v řadě oblastí kandidáti neplánují naplnit a inklinují spíše k toleranci znečišťovatelů a podpoře velkých zemědělců, naopak jasně se přihlásili k redukci odpadů a ochraně lesů. Podobně neprogresivní postoje v oblasti zemědělství a ochrany klimatu v anketě odhalila KDU-ČSL (která v programu o ekologických problémech a řešeních nemá skoro nic) a také KSČM. Obě strany se však kladně staví k řešení problémů s ovzduším i ochraně světových lesů.

Všechny strany, které se ankety zúčastnily, slibují, že budou přísné na průmysl z hlediska předcházení vzniku odpadů, opakovaného použití výrobků, delších záručních lhůt a dlouhodobého zajištění náhradních dílů. A shodují se také v podpoře ochrany lesů.

Podrobné výsledky analýzy hlasování, hodnocení volebních programů a předvolební ankety jsou ke stažení zde: http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf

Infografiky najdete zde: http://hnutiduha.cz/publikace/ekologicke-organizace-hodnoti-hlasovani-ceskych-europoslancu-europoslankyn-v-predeslem

Filip Siblík, analytik Hnutí DUHA, řekl:

“Evropský parlament byl v končícím volebním období ten, kdo do evropské politiky vnášel progresivní postoje v oblasti ochrany přírody i zdraví lidí. A čeští europoslanci a europoslankyně také z velké většiny podporovali tyto postoje. Úplně nejlepší byli tři ze čtyř sociálních demokratů (Keller, Sehnalová a Poc), Luděk Niedermayer z TOP 09 a Pavel Telička (původně z ANO, pak za vlastní stranu HLAS). Jen u třech europoslanců převažovaly proti-ekologické postoje při hlasování - u zástupců ODS a zejména Jiřího Payna ze Svobodných.”  

Jiří Koželouh, programový ředitel Hnutí DUHA, řekl:

“Hodnocení volebních programů a anketa mezi stranami ukazují, že nejvíce hájit prostředí pro náš život, přírodu i zdraví slibují Spojenci pro Evropu a Piráti. ČSSD má sice celkem slabý program, ale anketa i analýza hlasování Europarlamentu v uplynulých pěti letech ukazují, že můžeme doufat v pro-ekologické postoje. Hnutí ANO má dobrý program, v anketě jej zpochybňuje, ale analýza hlasování ukazuje, že v praxi se stavělo ve většině za prospěšné návrhy. O poznání zelenější však byli dva poslanci, kteří od ANO odešli. Jedině program SPD je zaměřen vyloženě na zhoršení prostředí pro život lidí a na otázky v anketě ani nereagovali.”

Daniel Vondrouš, ředitel Zeleného kruhu, řekl:

“Zatímco Jan Keller, Olga Sehnalová, Luděk Niedermayer, Pavel Poc či Pavel Telička aktivně hájili náš bytostný zájem na zdravém životním prostředí, europoslanci z ODS a Svobodných se chovali opačně. Znovu se ukazuje, jak je důležité podrobně sledovat a hodnotit práci politiků. A s výsledky seznamovat je i veřejnost. Jen tak si můžeme naše zástupkyně a zástupce odpovědně vybrat a přimět je ke kvalitní práci.”

Kontakty:

Jiří Koželouh, Hnutí DUHA, 723 559 495, jiri.kozelouh@hnutiduha.cz

Filip Siblík, Hnutí DUHA, 603 938 678, filip.siblik@hnutiduha.cz

Daniel Vondrouš, Zelený kruh, 724 215 068, daniel.vondrous@zelenykruh.cz

Poznámky pro editory:

[1] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 2)

[2] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 5)

[3] http://hnutiduha.cz/sites/default/files/publikace/2019/05/hodnoceni_programy_ep_2019_final4.pdf (str. 8)

 

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM