Hlavní informace

Obnovitelné zdroje loni v Evropské unii vyrobily již 32,3 % elektřiny. Česká republika s pouhými 11% zůstává pozadu
31. 1. 2019

obnovitelne-zdroje-loni-v-evropske-unii-vyrobily-jiz-32-3-elektriny-ceska-republika-s-pouhymi-11-zustava-pozadu

Produkce evropských obnovitelných zdrojů v roce 2018 opět vzrostla, jejich podíl na celkové hrubé výrobě elektřiny dosáhl 32,3 %. Vyplývá to z analýzy, kterou dnes zveřejnily think-tanky Sandbag a Agora Energiewende [1]. Na růstu se podílely především nové instalace solárních a větrných elektráren a normální produkce vodních zdrojů (po výrazně podprůměrném roce 2017). V České republice se podíl obnovitelných zdrojů na výrobě elektřiny dostal na hodnotou 11,1 % a dlouhodobě stagnuje [2].

Důležitým evropským trendem je pokles výroby elektřiny z černého uhlí. Ta poklesla meziročně o 9 % a od roku 2014 o 40 %. Vzhledem k ohlášeným záměrům útlumu uhelných elektráren je patrné, že tento trend bude pokračovat. V případě hnědého uhlí, jehož spalování má ještě horší ekologické dopady, je ovšem pokles využívání v elektrárnách daleko pomalejší. Navíc země závislé na hnědém uhlí, ke kterým patří také Česká republika, nemají plán na náhradu tohoto paliva (výjimkou je aktuální výsledek jednání uhelné komise v Německu [3]). Autoři poukazují na skutečnost, že jednou z příčin pomalého poklesu výroby elektřiny z hnědého uhlí je pomalý rozvoj obnovitelných zdrojů v zemích, jako je Česká republika, Polsko, Bulharsko nebo Řecko.

Specifikem České republiky je, že významná část výroby uhelných elektráren není potřebná pro pokrývání domácí poptávky, ale směřuje na vývoz. Vzhledem k ročnímu vývozu na úrovni 13 TWh [4] by bylo možné řadu uhelných bloků uzavřít okamžitě bez náhrady, pouhým omezením vývozu.  

Karel Polanecký, energetický expert Hnutí DUHA, řekl:
„Zatímco ve Velké Británii, Francii, Itálii nebo Rakousku končí uhlí a rostou obnovitelné zdroje, Česká republika a další hnědouhelné státy se této pozitivní změně stále brání. Až se nás jednou vnoučata nad fotografiemi povrchových hnědouhelných dolů budou nevěřícně ptát, zda to dříve bez těch děsivých jam nešlo, budeme muset připustit, že možnosti existovaly.“ 

Kontakt:

Jan Piňos, média a komunikace Hnutí DUHA, 731 465 279, email jan.pinos@hnutiduha.cz

Poznámky:

[1] Agora Energiewende and Sandbag (2019): The European Power Sector in 2018. Up-to-date analysis on the electricity transition. 
https://www.agora-energiewende.de/fileadmin2/Projekte/2018/EU-Jahresausw...

[2] A. Bufka, J. Veverková, D. Andronic: Obnovitelné zdroje energie v roce 2017, Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR, říjen 2018

[3] http://www.hnutiduha.cz/aktualne/nemecko-melo-ukoncit-spalovani-uhli-v-r...

[4] Roční zpráva o provozu ES ČR 2017, Energetický regulační úřad, 2018,
http://www.eru.cz/documents/10540/462820/Rocni_zprava_provoz_ES_2017.pdf

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM