Hlavní informace

Příští rozpočet EU musí podpořit ochranu klimatu
5. 4. 2018

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker dnes dostal společný dopis široké skupiny organizací, v němž ho žádají, aby zajistil, že příští rozpočet EU bude zcela v souladu s Pařížskou dohodou a cíli udržitelného rozvoje.

Energy Cities,  Evropská aliance pro úspory energie, Šance pro budovy, WWF nebo Climate Action Network Europe v otevřeném dopise společně vyzývají Junckera, aby v příštím rozpočtu EU výrazně navýšil současný 20% podíl určený na ochranu klimatu a zajistil, že ani euro nepůjde na podporu fosilních zdrojů. Budoucí fondy EU by také měly členským státům pomoci s dosažením jejich klimatických cílů pro roky 2030 a 2050.

Evropští politici vnímají změnu klimatu jako globální hrozbu, kterou by měl určitě řešit i nový rozpočet Unie. I sám Juncker na březnové konferenci o udržitelných financích zdůraznil, že EU musí sladit finanční toky s cíli v oblasti ochrany klimatu.

Francouzský prezident Emmanuel Macron dokonce vyzval k tomu, aby až 40 procent z příštího rozpočtu EU bylo použito na klimatická opatření.

Podobně 14 ministrů životního prostředí členských států EU na summitu začátkem března žádalo takový rozpočet EU, který by byl příznivý pro klima a vyloučil dotace na fosilní paliva. Také Evropský parlament souhlasil s podstatným zvýšením výdajů na klimatická opatření.

Evropské komise má návrh priorit pro rozpočet EU po roce 2020 zveřejnit 2. května.

Zdroj:https://glopolis.org/998915/pristi-rozpocet-eu-musi-podporit-ochranu-klimatu

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

 • 9. 3. 2010

  Workshop - Ochrana klimatu a účast veřejnosti 29. - 31....

  Přijeďte na pracovní workshop, který by měl zmapovat možnost zapojení veřejnosti do prosazování řešení klimatických změn. Akce bude probíhat v rámci menších skupin s mezinárodní účastí formou moderovaných diskuzí a týmové práce.

 • 9. 3. 2010

  Kyselost oceánů rychle roste: problém je...

  Právě zveřejněná studie Chigagské univerzity o kyselosti oceánů, která shrnuje výsledky osmiletého bádání, konstatuje, že kyselost světových moří roste 10 až 20krát rychleji, než předvídaly dosavadní klimatické modely. Více na  www.digiweb.ihned.cz

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM