Hlavní informace

Další aktuality

elektrarna-pocerady-muze-letos-a-pristi-rok-vypustit-o-30-vice-skodlivych-oxidu-dusiku
16. 9. 2019

Elektrárna Počerady může letos a...

ČEZ by ji měl odstavit, ne prodávat Tykačovi.

Krajský úřad Ústeckého kraje schválil u dvou z pěti bloků uhelné elektrárny ČEZ Počerady zvýšení tzv. emisního stropu (množství znečištění, které může vypustit v jednotlivých letech) pro zdraví škodlivé oxidy dusíku (NOx) pro roky 2019 a první pololetí 2020 o celých 30 % [1]. Může tak celkem vypustit až o 750 tun více škodlivých plynů, které se v ovzduší mění na mikroskopický prach velmi nebezpečný pro lidské zdraví či na jedovatý přízemní ozon.

Číst dál...

Týden pro klima – 20.9. – 27.9. 2019
15. 9. 2019

tyden-pro-klima-20-9-27-9-2019

Týden pro klima spočívá v uspořádání široké palety akcí a událostí, s jejichž pomoci vzniknou po celém Česku nejrůznější příležitosti k vnesení tématu do veřejného prostoru, médií a domácností. Široká veřejnost tak získá možnost se s tématem konfrontovat a seznámit.

Za iniciativou stojí celé řada hnutí, spolků, organizací a jednotlivců se zájmem o klima a související společenská témata. Aby se však téma rozšířilo co nejvíce, je potřeba zapojení co největšího množství dalších subjektů a jedinců. Téma dostaneme mezi lidi jen pokud široké spektrum aktivních a vědomých občanů a organizací přispějí svou troškou a sami se budou na Týdnu pro klima podílet např. uspořádáním debatních kroužků, přednášek, neformálního vzdělávání, hudby, divadla, umění, sportovních aktivit, pikniků, sázení, úklidu, veřejných akcí, demonstrací, nenásilných přímých akcí, happeningů, performancí atd.

Stačí třeba i vyvěsit banner z okna, nosit na sobě bundu či triko s patřičným nápisem, nebo třeba stávkovat na svých webových stránkách pomocí kódu upozorňujícího na stávku za klima.

Fantazii se meze nekladou. Každý, kdo má nějaký nápad a chuť akci uspořádat, se může zapojit! Stačí akci vymyslet a naplánovat, a dát o ní vědět kontaktním osobám. Událost se pak objeví v seznamu akcí na webu Týden pro klima. Možností je samozřejmě také inspirovat se již probíhajícími akcemi a podobný formát použít ve svém vlastním městě / místě bydliště / na pracovišti / ve škole atd.

A proč vlastně Týden pro klima proběhne právě v datech 20. 9. až 27. 9. 2019?

20. 9. Proběhne další celosvětová studentská stávka za klima.

27. 9. Proběhne celosvětová stávka za Zemi.

A mezi těmito daty budou také politici z celého světa na Climate Action Summit, pořádaným OSN v New Yorku, prezentovat způsob, kterým hodlají dosáhnout svých závazků vyplývajících z Pařížské dohody. Zatím se totiž zdá, že mezinárodní snahy snížit produkci emisí oxidu uhličitého spíš selhávají. Pojďme proto všichni společně politikům i našim spoluobčanům ukázat, že čas na záchranu klimatu rychle ubíhá a jednat musíme okamžitě.

Zúčastněte se proto Týdne pro klima! Stávkujte, uspořádejte vlastní akci, a hlavně k tomu samému vyzvěte své známé, příbuzné, přátele, i kolegy v práci, nebo třeba učitele ve škole. Pro tento účel můžete použít tuto pozvánku.

Své akce hlaste na kontakty uvedené na webu Týdne pro klima

Protože klima je tématem všech a pro všechny.

Číst dál...

nejsmradlavejsi-vyfuk-ceske-republiky-elektrarna-pocerady
14. 9. 2019

Nejsmradlavější výfuk České republiky...

Hnědouhelná elektrárna Počerady je největším znečišťovatelem životního prostředí v České republice. Původně měla stát v Egyptě, z kontraktu v 50. letech minulého století ovšem sešlo, a tak komunističtí plánovači použili hotový africký projekt pro stavbu tuzemské elektrárny – uprostřed trojúhelníku tvořeným městy Louny, Žatec a Most. Dnes elektrárnu vlastní polostátní firma ČEZ, která by jí mohla v rámci naplnění Státní energetické koncepce co nejdříve zavřít. Důvodů je k tomu víc než dost.

Číst dál...

13. 9. 2019

Co může Česká republika udělat pro řešení...

Naše civilizace je dodnes z velké části poháněna fosilními palivy. Průmyslová revoluce, která celému světu přinesla obrovský rozvoj, s využíváním fosilních paliv ve velkém začala a od té doby v něm pokračujeme. Spalujeme ropu pro přepravu, uhlí a plyn pro výrobu elektřiny a tepla. Při spalování fosilních paliv ale vzniká oxid uhličitý, což je nejvýznamnější skleníkový plyn způsobující klimatickou změnu. Období sucha a tropického vedra, které se změnou klimatu souvisí, už dnes vidíme i u nás. Naším cílem je změnu klimatu co nejvíce zmírnit, a proto musíme co nejvíce snížit produkci plynů zesilujících skleníkový efekt. Spalování fosilních paliv se na produkci skleníkových plynů podílí zhruba ze 70 %, zbývajících 30 % je rozděleno z poloviny mezi dopravu a zemědělství. (Přesná daty viz zprávy IPCC).

Číst dál...

Další informace

logo klimakoalice

Další aktuality

 • evropsti-lidri-se-nedohodli-jak-snizovat-emise-greenpeace-pozaduje-svolani-krizoveho-summitu
  21. 6. 2019
  Evropští lídři se nedohodli, jak snižovat emise. Greenpeace požaduje svolání krizového summitu Premiér Andrej Babiš spolu s lídry Estonska, Polska a Maďarskem potopil na včerejším jednání Evropské rady ambice EU být do do roku 2050 uhlíkově neutrální, a vyhnout se tak nejdrastičtějším dopadům změn klimatu. Byla to poslední šance, kdy mohla EU před summitem OSN o klimatu, který se uskuteční v září v New Yorku, dohodnout omezení emisí v souladu s Pařížskou dohodou.
 • dejme-v-eurovolbach-hlas-detem-a-prirode

  Dejme v Eurovolbách hlas dětem a přírodě

  Kandidáti a kandidátky, které si nyní zvolíme do Evropského parlamentu, budou dělat rozhodnutí, která mohou ovlivnit i budoucnost tak vzdálenou, že se jí možná sami nedožijí. Dožijí se jí ovšem dnešní děti. Při současném stavu životního prostředí je víc než pravděpodobné, že to nebude budoucnost příliš pěkná. Jenomže děti bohužel volit nemůžou. Jak to změnit popisuje koordinátorka Klimatické koalice Michaela Pixová v článku na svém blogu, který zde sdílíme: 

 • zvlastni-zprava-ipcc-ke-globalnimu-otepleni-o-1-5-c
  8. 10. 2018

  Zvláštní zpráva IPCC ke...

  Nová vědecká zpráva nastiňuje scénáře udržení globálního oteplení na 1,5 °C

Sháníte vědce pro rozhovor? Obraťte se na

VĚDECKÉ KLIMATICKÉ FÓRUM